Добермани — статні красені, віддані друзі, розумні компаньйони. Представники цієї породи напрочуд врівноважені та доброзичливі, а розхожий стереотип про їхню агресію мало відповідає дійсності. Добермани витривалі, сильні, рухливі, але навіть такі міцні пси мають слабкі місця. Тому дуже важливо налагодити правильне харчування, від якого залежить здоров'я собаки. Розповідаємо, як правильно годувати добермана.

Годування добермана: важливі особливості

Найбільші слабкості доберманів - чутливий шлунково-кишковий тракт, слабке серце і не надто витривала печінка. Безладне або дуже рясне харчування, серйозні похибки в раціоні миттєво позначаються на здоров'я собаки, а іноді можуть призвести навіть до смерті.

Головні ризики

Гостре розширення шлунка - цей стан часто виникає, якщо регулярно перегодовувати собаку, хоча іноді й однієї рясної трапези вистачить, щоб спровокувати напад. Велика кількість їжі, посилена повітрям, яке потрапило в шлунок при ковтанні, розтягує його стінки. Страждає не лише шлунок, а й інші органи, на які він тисне.
Заворот кишок (перекручені кишкові петлі) - стан, що потребує оперативного втручання. Найчастіше виникає через годування собаки кістками, які засмічують кишечник.
Велика кількість жирних продуктів у раціоні добермана - це цілеспрямований удар по серцю та печінці собаки. Тварина може загинути у молодому віці просто тому, що «дбайливі» господарі з добрих спонукань постійно підсовували йому шматочки пожирніші.
Щоб уникнути вищезгаданих неприємностей, важливо дотримуватися трьох основних принципів годування добермана.

Помірність. Що стосується доберманом недокорм краще, ніж перекорм. Але в ідеалі ви повинні визначити оптимальну добову норму продуктів та суворо її дотримуватись. У цьому питанні вам допоможе ветеринар.
Одноманітність. Не намагайтеся зробити меню вихованця різноманітним. Собака — не людина, їй не потрібні делікатеси та інші вишукування. Примхливі стосовно їжі тварини — результат виховання, а чи не природна схильність. Доберман із правильними харчовими звичками із задоволенням буде їсти одну й ту саму збалансовану їжу день у день, при цьому буде здоровим та задоволеним.
Дисципліна. Добермана потрібно годувати в той самий час, бажано в строго встановленому для цього місці. У собаки повинні бути свої миски для їжі та води, жодних «подачок» з підлоги або рук (за винятком процесу дресирування, коли як заохочення використовуються ласощі). Не залишайте їжу в мисці довше, ніж 20 хвилин. Не доїв - прибирайте залишки, і до наступного прийому їжі нічого не давайте. Така "муштра" необхідна для формування правильної харчової поведінки.
Важливо: якщо собака раз у раз навідріз відмовляється їсти, це не привід покласти йому в миску щось смачненьке, а причина для негайного візиту до ветеринара.

Як годувати добермана натуралкою

Основа раціону добермана, як і будь-якого іншого собаки – м'ясо. Дорослий пес з'їдає в середньому 500-700 г м'яса на день. Доберманам можна давати лише нежирні сорти: яловичину, індичку, кролика. Свинину не можна категорично — не лише через її жирність, а й через високий ризик зараження гельмінтами.

М'ясо зазвичай дають сирим, попередньо проморозивши шматочки, а перед подачею ошпаривши окропом. Фарш доберманам не можна, оскільки він буквально «пролітає» шлунково-кишковим трактом, білок при цьому практично не засвоюється. Пару разів на тиждень м'ясо можна замінювати вареними субпродуктами, раз на тиждень - вареною морською рибою, з якої потрібно ретельно видаляти всі кістки.

Доберманам необхідні вуглеводи та клітковина, собака отримує їх разом із кашею та овочами. Кашу потрібно варити на воді або нежирному бульйоні, підійде рис, пшоно, вівсянка. Останню можна не відварювати, а просто запарювати окропом. Сирі подрібнені овочі (капуста, буряк, морква, цукіні) додають у кашу, туди ж кладуть шматочки м'яса (субпродуктів, риби) — і стандартна страва для вашого улюбленця готова.

Декілька разів на тиждень неодмінно балуйте собаку кисломолочними продуктами, вони містять біфідобактерії, необхідні для коректної роботи кишечника.

Їжа для добермана повинна бути не холодною та не гарячою, оптимальна температура – в діапазоні від 30 до 37°C.

Заборонені продукти:

Ковбаса, сосиски та інша м'ясна гастрономія, а також «людські» консерви провокують гастрит, виразку шлунка, захворювання печінки.
Картопля та будь-які продукти, що містять крохмаль – організм собаки його не засвоює.
Макарони, хліб та інші борошняні вироби призводять до збоїв у роботі ШКТ, у тому числі до завороту кишок.
Солодощі – погано впливають на печінку, стають причиною діабету.
Цілісне молоко - в організмі собаки немає ферментів для його перетравлення.
Сира морська риба, річкова риба в будь-якому вигляді ризик зараження паразитами.
Їжа з сіллю, цукром, спеціями, а також копчена та маринована їжа.
Годування добермана сухим кормом

Промисловий сухий корм хорошої якості завжди краще, ніж неправильно складений натуральний раціон. У кормі всі поживні речовини та вітаміни збалансовані, кожна порція містить необхідні доберманові нутрієнти.

Важливо вибрати дійсно якісний продукт не нижче за клас «преміум», а краще віддати перевагу корму-холістику, тобто такому, який зроблений з продуктів, придатних в їжу людині. Обов'язково зверніть увагу на склад корму, він має бути розписаний максимально докладно: яке м'ясо використовувалося, як оброблялося, які добавки є і в якій кількості.

Норми годівлі зазвичай теж вказані на упаковці, а в деяких випадках виробник кладе в пачку ще мірну склянку. Корм повинен відповідати віку собаки: цуценятам не підійде продукт для дорослих псів і навпаки.

Важливі нюанси:

Миски для води та їжі повинні бути на такому рівні, щоб шия собаки під час їжі була паралельна підлозі. У цьому випадку шийні хребці та суглоби передніх ніг не викривлятимуться в процесі прийому їжі.
Миска з водою завжди має бути повною. Це особливо важливо для собак на сухому раціоні, оскільки їхня потреба у воді зростає в кілька разів.
Собакам з особливо чутливим кишечником чи іншими проблемами зі здоров'ям потрібний особливий лікувальний корм, але призначати його має лише ветеринар.
Не годуйте собаку і сухим кормом і натуральними продуктами одночасно. Змішування раціонів призведе до дисбалансу корисних речовин і хаотичного вироблення ферментів в організмі добермана, а це загрожує серйозними захворюваннями.
Перехід з одного корму в інший має відбуватися поступово, протягом 7–10 днів.