Домашній тхір, він же фретка - істота настільки ж рухлива, наскільки мила. Якщо ці верткі малюки не сплять, то нескінченно все досліджують, скрізь бігають і сунуть свій допитливий маленький ніс усюди, куди зуміють дотягнутися. Цей пухнастий клубок енергії - джерело радості та приємних клопотів для господарів. Дуже важливо, щоб улюбленець до похилого віку залишався таким же рухливим і активним, і домогтися цього допоможе правильне харчування. Розповідаємо, як організувати харчування тхорів у домашніх умовах.

Що їдять тхори: дика природа vs дім

Люди одомашнили тхорів дуже давно, перші документальні згадки про фреток датуються початком нашої ери. Спочатку цих спритних тварин використовували для полювання на кроликів і боротьби з гризунами, але тепер тхори - просто улюблені домашні вихованці. Однак одомашнення не скасовує того факту, що тхір - хижак, а значить, харчування йому потрібне відповідне.

У дикій природі тхори полюють на будь-яку відповідну здобич: птахів, комах, кроликів, білок, різних гризунів і дитинчат усіх перерахованих. У хід також ідуть яйця, жаби і навіть падаль, яка забезпечує організм тхора важливими ферментами для підтримки правильної роботи шлунково-кишкового тракту. Рослинну їжу тхори добровільно не їдять, але все ж отримують невелику її кількість, коли поглинають вміст шлунка своєї здобичі.

Висновок: практично весь раціон тхора складається з тваринного білка і жиру. Білки рослинного походження і клітковина організмом хижака практично не засвоюються, але зовсім виключати їх з раціону не слід, вони необхідні для підтримки балансу корисних речовин.

Деякі господарі тхорів не бачать нічого поганого в тому, щоб купувати живих мишок або жаб і згодовувати їх своєму улюбленцю. Це чудовий варіант харчування тхора, але на таке зважиться не кожен любитель тварин. Тому ми зупинимося на двох більш консервативних методах харчування: натуральні продукти і готові корми. 

Змішувати ці системи вкрай небажано, а ось переводити вихованця з однієї на іншу можна. Причому тхори сприймають такий перехід менш болісно, ніж коти і собаки.

Тхори: харчування готовим кормом

Годування фабричними "сухариками" зручне з двох причин:

не потрібно витрачати час на купівлю і заготівлю продуктів;
всі необхідні макронутрієнти, вітаміни і мінерали в кормі вже є, вони ідеально збалансовані, а отже, необхідність у додаткових препаратах найімовірніше не виникне.
Важливо! Не годуйте тхора продуктами для кішок або собак. Навіть елітні котячі корми преміум-класу фреткам не підходять, оскільки у цих тварин зовсім інший метаболізм. Зараз у продажу є достатньо кормів, розроблених спеціально для тхорів. Якщо у вас немає можливості порадитися з ветеринаром з приводу вибору корму, то обов'язково вивчіть інформацію про продукт, який збираєтеся купити.

Головне, на що звернути увагу - співвідношення корисних речовин. Не менше третини складу має припадати на білок, в ідеалі - половина. Від 18 до 20% відводиться жирам, і лише близько 3% - клітковині. На упаковці справді хорошого корму склад має бути вказано якомога докладніше: який тип м'яса використовували, які саме субпродукти додано, як сировину обробляли тощо. Обтічні формулювання на кшталт "тваринний білок" - це лише спроба недобросовісного виробника приховати харчове сміття в складі корму. Ви ж не дасте тхору на обід плавники, кишки або неочищені шкурки тварин і птахів? А в поганому кормі вони є. Тому обирайте для пухнастих улюбленців тільки якісний продукт.

У складі корму не повинно бути лактози, цукру, глютену, усіляких підсилювачів смаку та інших шкідливих інгредієнтів. А ось рослинні екстракти допустимі, оскільки вони є джерелом амінокислот і вітамінів.

Як годувати тхора натуральними продуктами

Співвідношення білків, жирів і вуглеводів, яке має бути в готовому кормі для тхорів, справедливе і для натурального меню. Практично весь раціон фретки має складатися з м'яса: курка, індичка, нежирна яловичина, кролик, конина. Частину м'яса в меню можна і потрібно замінювати субпродуктами: печінкою, пташиними сердечками і шлунками.

У продуктовому кошику фретки обов'язково мають бути присутні курячі або перепелині яйця, це найважливіше джерело білка. Маленьким тхорам потрібно регулярно давати сир, а дорослим особинам цей продукт показаний не частіше одного разу на два тижні.

Раз на тиждень можна побалувати вихованця рибою і морепродуктами, але захоплюватися ними не варто. У дикій природі тхори вкрай рідко ловлять рибу в неглибоких водоймах, і роблять це зазвичай через брак м'яса. Рибу для фретки потрібно ретельно очищати від кісток. Втім, з м'яса кістки теж потрібно видаляти. Вони засмічують шлунково-кишковий тракт тварини і ніякої користі її організму не несуть. А для чищення зубів тхору краще запропонувати спеціальні сухі снеки.

М'ясо і рибу фреткам дають у сирому вигляді. Попередньо продукт потрібно проморозити, щоб виключити можливість зараження паразитами. Деяким тхорам за погодженням з ветеринаром м'ясо дають у відвареному вигляді.

Кашу дають у дуже малих дозах (пам'ятаємо про 3% вуглеводів!). Її варять із рису, гречки, вівсянки на воді або нежирному м'ясному бульйоні. Не збільшуйте частку крупи в меню, оскільки її надлишок неминуче призведе до порушення роботи ШКТ.

У кашу додають подрібнене у фарш м'ясо і кілька крапель рослинної олії. Якщо ветеринар призначив вашому вихованцеві вітамінну підгодівлю, її теж можна підмішати в кашу.

Обов'язковий пункт меню тхора - мальт-паста. Фретки - ті ще чистюлі, вони регулярно вилизують свою шерсть, тому волоски скупчуються в шлунково-кишковому тракті. Мальт-паста позбавляє пухнастика цієї проблеми.

2-3 рази на тиждень тхорам потрібно давати кисломолочні продукти. Вони містять ферменти, які в дикій природі хижак отримує з падалі.

Пам'ятайте, що тхори абсолютно не вибагливі в їжі. Вони будуть їсти все, що не прибито, тому потрібно прибирати шкідливі продукти туди, де вихованець їх не дістане. Фреткам категорично не можна людську їжу! Не підгодовуйте улюбленця шматочками зі свого столу, цим ви тільки нашкодите тварині.

Тхорам протипоказані борошняні вироби, солодощі, копченості, мариновані продукти, фрукти, гриби, горіхи, а також будь-яка їжа, що містить сіль, цукор і приправи.

За будь-яких сумнівів щодо раціону фретки, звертайтеся до ветеринара. Він допоможе скорегувати меню, щоб ваш вихованець був якомога довше активний і здоровий.