Кошенята - чемпіони милоти, каталізатори посмішок і гарного настрою. Вони викликають напади неконтрольованої ніжності у всіх, хто потрапляє в "радіус ураження". Однак кошенята - це ще й серйозна відповідальність. Щоб малюки росли здоровими і залишалися такими ж милими, потрібно забезпечити їм належний догляд. Харчування - найважливіша частина турботи про маленького вихованця. Розповідаємо, як правильно годувати кошеня від народження і до майже дорослого віку (8-10 місяців).

Харчування кошеняти: важливі нюанси

Кошенята потрапляють до господарів по-різному: одні малюки народжуються в будинках дбайливих заводчиків або в спеціалізованих розплідниках, інших підбирають на вулицях. І якщо в першому випадку можна отримати вичерпну інформацію про догляд за малюком у попередніх "батьків", а до ветеринара звертатися тільки за щепленнями або в разі потреби, то в другому візит до лікаря - перше, що ви повинні зробити. Спеціаліст огляне кошеня, надасть йому медичну допомогу (якщо вона потрібна) і дасть рекомендації щодо годування крихітки.

Ідеальний варіант стратегії харчування - годувати малюка їжею, до якої він звик у попередніх господарів. Якщо таких не було, або вам не підходить рекомендоване заводчиком меню, доведеться самостійно вибудовувати раціон вихованця.

І кошенят, і дорослих кішок потрібно годувати або натуральною їжею, або готовим кормом. Деякі господарі практикують змішане харчування, але фахівці настійно рекомендують цього не робити. Готовий корм - повноцінна їжа, що містить усі необхідні тварині корисні речовини. Якщо поєднувати збалансований продукт з "натуралкою", в організмі кошеняти виникне дисбаланс ферментів і корисних речовин, що призведе до хвороб.

За необхідності змінити один тип раціону на інший, робіть це поступово, попередньо проконсультувавшись із ветеринаром.

Як правильно годувати маленьких кошенят: виходжування "немовлят"

В ідеальних умовах кошенят щонайменше до 1,5-2 місяців вигодовує мама-кішка, але в суворій реальності так буває не завжди. Якщо вашим вихованцем стала новонароджена кото-дитина, в перші кілька тижнів їй потрібен інтенсивний режим харчування:

у перші п'ять днів малюка годують кожні 2-3 години, і навіть вночі;
з шостого дня і до двотижневого віку кількість прийомів їжі скорочується до 8;
до 25-денного віку крихітку годують 6 разів на день.
Для вигодовування "немовляти" можна придбати в зоомагазині спеціальну котячу пляшечку, але і звичайна піпетка або шприц без голки теж підійдуть.

Тепер про головне: чим годувати маленьке кошеня. Незважаючи на розхожий стереотип, незбиране коров'яче молоко не годиться. Організм кошенят може його просто не прийняти і відреагувати погіршенням роботи шлунково-кишкового тракту або навіть смертю (у випадку з неконтрольованою діареєю і блювотою).

Найкраще купити крихітці спеціальну суміш, проте не у всіх і не завжди є така можливість, тому можна обійтися альтернативами - козячим або безлактозним молоком. Щоб таке харчування принесло кошеняті максимальну користь, його потрібно "збагатити". Пара жовтків перепелиних яєць на півсклянки молока, плюс 20 мл 5%-вої глюкози - і поживна суміш готова. Її можна доповнити вітамінами, але їх має призначити ветеринар.

Молочну суміш давайте малюкові теплою - приблизно 37°C. Кількість їжі на один прийом залежить від ваги кошеняти. У середньому малюк перших днів життя з'їдає близько 30 мл суміші на добу, на другому тижні порція збільшується до 40 мл, а в наступні два тижні - до 50 мл. Але це дуже усереднені показники. Щоб точно розрахувати порцію виходячи з потреб саме вашого вихованця, зверніться до ветеринара.

Раціон кошенят: перший прикорм і харчування готовим кормом

У 3-4 тижні кошенятам починають давати перший прикорм. Якщо це фабричний корм, то малюкам дають м'ясні пюре, паштети і розмочені водою сухі гранули. Якщо ж це натуральне меню, тоді крихітки починають знайомство з "дорослим" раціоном з 5%-го сиру, подрібненого вареного м'яса (телятина, кролятина, філе курки), жовтків перепелиних яєць.

У 5 тижнів у меню з'являється каша: рисова, приготована на безлактозному молоці або легкому м'ясному бульйоні. Крупу потрібно добре розварювати.

З 8 тижнів раціон кошенят починає поступово розширюватися. Якщо малюки їдять фабричний корм, то саме час запропонувати їм сухі гранули. Обов'язково звертайте увагу на якість продукту, який ви купуєте вихованцеві. Корм має бути категорії не нижче

преміум, в ідеалі - супер-преміум або холістик. Їжа для дорослих тварин кошенятам на підійде, тому обирайте товар із позначкою "junior", "для кошенят" тощо.

Витратьте кілька хвилин і уважно вивчіть склад корму. У ньому не повинно бути штучних ароматизаторів і барвників, підсилювачів смаку, злаків у великій кількості, а також "туманних" формулювань типу "білки тваринного походження". Зазвичай за розмитими фразами ховається харчове сміття: шкурки, перемелені кістки тощо. На упаковці якісного продукту завжди детально розписано, яке м'ясо або субпродукти використовували для його виготовлення, і в яких кількостях.

Близько 30% раціону кошеняти можуть становити вологі корми. Вони більш ароматні та смачні, але менш поживні, ніж сухі, тому захоплюватися ними не варто. Потрібно купувати котячі консерви того ж бренду, що й гранули.

Якщо кошенята їдять готовий корм, додаткові вітамінні препарати їм зазвичай не потрібні. Дуже важливо, щоб малюки могли в будь-який час пити чисту воду, оскільки на "промисловому" раціоні потреба в рідині збільшується в кілька разів.

Їжа для кошеняти: натуральний раціон

У випадку з натуральним меню перший рік кошеняти буде насиченим. У меню малюка потрібно поступово вводити нові продукти. Важливо саме в цей період приділити увагу різноманітності раціону, тому що привчити вже дорослого кота до нових продуктів досить складно. Це той самий випадок, коли вибудовувати харчову поведінку потрібно "з дитинства".

У 8 тижнів до перетертого м'яса, сирка і рисової кашки додаються рідкі кисломолочні продукти, варені жовтки курячих яєць (тільки за відсутності алергії на них), а також гречка, вівсянка і морська риба (хек, тріска). Риби потрібно давати небагато, обов'язково відварювати і ретельно видаляти всі кістки.
У 3 місяці в меню з'являються варені субпродукти: сердечка, шлуночки та печінка кролика, курки або індички. Розширюється і рибний "кошик" - за рахунок лосося, форелі, скумбрії, минтая. Крупи тепер потрібно варити не на молоці, а тільки на бульйоні або воді. У готову кашу додавати кілька крапель олії або риб'ячого жиру.
У 3-4 місяці починають давати варені подрібнені овочі (додавати в кашу): цукіні, моркву, гарбуз. З 5 місяців овочі можна давати сирими.
До 7 місяців кількість кисломолочних продуктів у раціоні необхідно урізати і давати не частіше ніж двічі на тиждень.
З півроку кошеняті можна їсти сире м'ясо, порізане на шматочки або перемелене у фарш. Продукт потрібно попередньо пару днів проморозити, а перед подачею обдати окропом. М'ясо має становити не менше 60% раціону кошеняти.
На жаль, натуральні продукти не можуть на 100% забезпечити організм кошеняти, що росте, потрібною кількістю вітамінів і мінералів. Малюкам потрібно давати додаткові вітамінні препарати. Які саме - порадить ветеринар або заводчик.

Приблизно з 8 місяців кошеня можна переводити на "доросле" меню, проте деякі тварини бувають готові до цього етапу тільки в 10-11 місяців. Ветеринар підкаже, коли саме ваш вихованець зможе "офіційно" вважатися дорослим.

Важливо: меню для деяких порід кішок вимагає додаткового коригування через особливості організму або схильності до різних захворювань. Цей момент теж дуже бажано обговорити з ветеринаром.