З котами, як і дітьми, треба бути готовими до всього, в тому числі - до різноманітних негараздів із травленням. У цій статті ми розглянемо найбільш розповсюджені харчові розлади в кішок та з’ясуємо, як годувати свого улюбленця, аби уникнути таких неприємностей.

Існує міф про те, що шлунок хижака здатен перетравити майже що завгодно - мовляв, у природі коти їдять свою здобич із кістками та іншим баластом і прекрасно почуваються. При цьому людей геть не дивує, що ці самі коти, які нібито в змозі перетравити ледь не цвяхи, відригують свою шерсть.
Насправді ж домашні тварини їдять кістки лише від безвиході, коли їх погано годують. У природі коти поїдають упольовану здобич акуратно, викидаючи все зайве. Домашнього ж кота потрібно годувати якісною їжею, якщо ви хочете, аби він прожив довго та мав міцне здоров’я. Тривалість життя хатніх котів у 2-3 рази вища, ніж у вуличних — не в останню чергу завдяки регулярному повноцінному харчуванню.
Проблеми з апетитом і травленням трапляються в котів будь-якої породи, віку та статі. Аби ви були заздалегідь інформаційно озброєні, ми розглянемо найбільш поширені з них, проте пам’ятайте: при будь-яких змінах у самопочутті вашої киці слід негайно їхати до ветеринара, а не шукати пояснень в інтернеті.

Анорексія у котів - відсутність апетиту

Всупереч популярному міфові, анорексія - це не про екстремальне схуднення, а про небажання їсти, втрата ваги - вторинний симптом. У випадку з котами, не варто плутати анорексію та звичайну вибагливість - скажімо, якщо тварина не хоче їсти новий корм, проблема в кормі, а не в апетиті.
Як і в людей, у котів апетит може знизиться з багатьох причин, зокрема:
•    стрес (переїзд на нове місце, зміна господаря, поява в домі іншої тварини чи людини тощо);
•    депресія (так, з тваринами це теж трапляється - наприклад, через смерть господаря чи компаньйона, через брак уваги, агресію з боку господаря тощо);
•    спека;
•    статева охота;
•    захворювання нирок, печінки, шлунку тощо.
Якщо ваша кішка не їла понад добу, проконсультуйтеся з ветеринаром. На ранніх етапах неможливо самостійно зрозуміти, чи тварина просто перенервувала, чи захворіла, а пізно може стати в будь-який момент.

Надмірний апетит у кішки

Якщо ваша кішка їсть достатню кількість корму чи “натуралки”, але все одно постійно просить ще їжі, можливо, її харчування незбалансоване. З цієї ж причини коти можуть виявляти наполегливий інтерес до людської їжі - хліба, фруктів тощо. Спробуйте купити більш якісний корм - наприклад, Lenda Cat Сhicken and Salmon. Продукт має оптимальний амінокислотний профіль, містить цінні жири, вітаміни та екстракти лікарських трав. Завдяки повноцінному збалансованому складу, такий корм повністю задовольняє потреби кішки у поживних речовинах, і їй не потрібно буде переїдати, аби набрати свою норму протеїнів, вітамінів абощо.
Що ж до котів-гурманів, котрі полюбляють ті чи інші продукти з хазяйського столу, тут варто підходити вибірково. Борошняні вироби, солодощі, ковбаси, копчені та солені продукти котам протипоказані. Якщо ж киці подобаються певні фрукти чи овочі, порадьтеся з ветеринаром - іноді такі уподобання можуть свідчити про проблеми з травленням. Втім, це можуть бути й цілком безневинні забаганки. Деякі овочі в невеликих кількостях навіть корисні для котів - наприклад, гарбуз, морква та кабачки.

Нудота й блювання у котів

Найчастіше нудота в котів виникає через грудочки шерсті у шлунку. Тварини можуть самі стимулювати блювання, аби очистити шлунок - наприклад, поїдаючи траву. Аби допомогти улюбленцеві впоратися з шерстю, давайте йому спеціальну мальт-пасту - вона містить ферменти, що допомагають розщеплювати й виводити шерсть. Особливо це актуально для довгошерстих котів.
Іноді коти за раз з’їдають забагато корму, після чого їх нудить. Така поведінка особливо притаманна тваринам, котрих узяли з вулиці. Спробуйте годувати улюбленця частіше, але меншими порціями - якщо його все одно нудить, зверніться до ветеринара. 
Нудота у кішки може також свідчити про перегрів, стрес, отруєння або різноманітні захворювання. Якщо тварину знудило один раз — не варто одразу панікувати, але якщо протягом дня це повторюється, проконсультуйтеся з лікарем.

Закреп та діарея

У розмові про травлення неможливо оминути туалетні справи. Тут у котів усе приблизно так само, як і в людей: щось не те з’їв - пронос, не так з’їв - закреп. Обидві проблеми можуть виникати через стрес, гормональні зміни в організмі (наприклад, вікові), або ж певні хвороби. 
Рідкі випорожнення у кота - ще не привід лякатися, якщо це сталося один раз, проте варто звернутися до лікаря, якщо це повторюється протягом дня. Необов’язково діарея свідчить про хворобу - деякі коти мають чутливий травний тракт, і достатньо просто перевести їх на спеціальний корм. Проте правильний діагноз може поставити лише ветеринар.
Закреп у котів може виникнути через недостатнє пиття - наприклад, кіт може ігнорувати воду в мисці, якщо вона несвіжа. Також проблеми з дефекацією трапляються через уже згадану шерсть - вона може накопичуватися не лише у шлунку, а й у кишківнику, викликаючи закрепи і навіть запалення. Розібратися з причиною проблеми допоможе ветеринар - обов’язково зверніться до нього, якщо кіт не випорожнювався протягом принаймні двох днів. 
Як бачите, ніякої магії. Якісне харчування та регулярні планові огляди у лікаря - запорука здорового травлення як у вас, так і у вашого котика. Бажаємо вам та вашим пухнастим друзям здорового апетиту, гарного самопочуття та корисних смаколиків.