Персидська кішка - одна з найдавніших, найпопулярніших і найкрасивіших котячих порід. Поєднуючи в собі аристократичну велич та зворушливу “іграшковість”, ці тварини не лишають людям жодного шансу не закохатися. Якщо й вас зачарувала дивовижна краса персів, майте на увазі: ці розкішні тварини потребують відповідного догляду, в тому числі й харчування. У статті ми детально поговоримо про те, як і чим годувати персидську кішку, аби і вона, і ваш гаманець добре почувалися.

Перші згадки про персидських котів знайдено в джерелах, датованих початком 17 століття. Згідно з ними, італійський мандрівник і культурний діяч П’єтро Делла Валле, перебуваючи в Персії (територія сучасного Ірану), не зміг оминути увагою ефектних кішок та привіз декілька тварин до Італії. Про них він навіть написав у книзі, присвяченій подорожі до країн Сходу. Щоправда, наскільки ми можемо судити з його книги, тодішні перси дещо відрізнялися від сучасних - зокрема, мали мордочку звичайної форми.
У 18 столітті персидських котів описав у своїх працях французький натураліст Жорж-Луї Леклерк. З його робіт ми також можемо зробити висновок, що тодішні перси зовні нагадували радше ангорських кішок, аніж сучасних персидських. Селекція цих тварин почалася лише у 19 столітті у Британії - тоді й з’явилися перси з широкою мордочкою, круглими очима, невеличкими вушками та розмаїттям забарвлення шерсті. Американці довели породу до абсолюту, наділивши її найхарактернішою ознакою: плескатим писочком із ґудзикоподібним носом та щічками, схожими на перевернуте сердечко.
Незважаючи на специфічну зовнішність, котра свідчить про неабиякі селекційні “фокуси”, персидські коти зберегли міцне здоров’я. Як у будь-яких породистих тварин, в них трапляються генетичні “збої”, проте якщо ви купуєте кошеня в ліцензованому розпліднику, можете бути впевнені в його здоров’ї. Вам залишається це здоров’я зберегти, і правильне харчування відіграє тут значну роль.

Здоров’я та харчування персидської кішки

Умовно слабкі місця перса - ті ж самі, що й у більшості котів, з незначними породними особливостями. Зокрема, персидські коти схильні до:
•    Захворювань нирок. В якості профілактики можна давати персам спеціальний корм для тварин із сечокам’яною хворобою. Якщо ж  ви годуєте кішку “натуралкою”, не давайте їй продуктів із високим вмістом рослинних білків, солоної їжі, солодощів, борошняних і ковбасних виробів, а також контролюйте кількість молочних продуктів - дорослій кішці їх можна давати всього раз на тиждень.
•    Утворення зубного каменю. Через особливу форму щелеп перси потребують ретельної гігієни зубів - ви можете використовувати спеціальну пасту або ензимні засоби Orozyme. В плані харчування для зубів корм корисніший за “натуралку”, оскільки при розгризанні гранул емаль очищується природним чином - це не замінить повноцінної гігієни ротової порожнини, але спростить вам завдання.
•    Розладів травлення. Просто повірте - вам не сподобається вимивати надзвичайно пухнасті “штанці” перса від самі знаєте чого. Тому - харчування за розкладом, жодних смаколиків зі столу, лише свіжі продукти або якісний корм, будь-які добавки - за рекомендацією ветеринара, корекція раціону, якщо це необхідно - поступова та обережна.
•    Захворювань серця. Аби їх уникнути, не давайте персу жирної та солоної їжі. Виняток - риб’ячий жир, котрий містить кислоти омега-3, необхідні для здоров’я серця. Зокрема, котячі корми від Lenda містять лососеву олію та повністю задовольняють потребу в корисних жирах. 

Не перегодовуйте перса, оскільки зайва вага шкодить здоров’ю загалом. Важливо також регулярно давати тварині мальт-пасту для виведення шерсті, оскільки, накопичуючись у ШКТ, вона може викликати проблеми з травленням і запальні процеси. 

Чим годувати персидську кішку: натуральні продукти

Плеската кругла мордочка перса не надто схожа на загрозливі щелепи шаблезубого тигра, проте перед вами все одно хижак. Принаймні 60% раціону персидської кішки має становити нежирне м’ясо - курка, індичка, телятина, ягня, перепел, кролятина. Якщо в улюбленця все гаразд із травленням, м’ясо можна давати в сирому вигляді, попередньо витримавши в морозилці 2-3 доби та розморозивши при кімнатній температурі. Коли ж тварина має особливо чутливу травну систему, м’ясо краще варити або запікати - звісно, без солі та будь-яких приправ.
Для розмаїття 1-2 рази на тиждень м’ясо можна замінити вареними субпродуктами, очищеними від жиру, плівок тощо - це можуть бути курячі або індичі серця, печінка та шлунки, яловичий язик або серце. Раз на 1-2 тижні можна дати варену морську рибу, ретельно очищену від кісток - тріску, тунця, скумбрію, окуня, лосося тощо. 
Також раз на тиждень персу слід давати варене куряче яйце або пару сирих перепелиних, і кисломолочні продукти - нежирний сир, кефір, йогурт без добавок. Для здорового травлення кішці щодня дають кашу, варену на нежирному бульйоні, та варені або печені овочі - кабачки, броколі, буряк, гарбуз, моркву. Аби персу краще смакувало, таку їжу можна змішувати з м’ясом чи потрібкою, або ж присмачувати лососевою олією.
Годують персидську кішку 1-2 рази на день, залежно від її власних уподобань, активності, стану здоров’я тощо. Продукти для перса мають бути свіжими - готуйте максимум на день. Все, що тварина не доїдає - викидайте. 

Корм для персидських котів

Якщо ви вирішили годувати перса сухим кормом, звертайте увагу передусім на склад. Продукт не має містити синтетичних добавок, різноманітних “продуктів переробки” тощо. Лише м’ясо та/або рибу, злаки, овочі та активні добавки (вітаміни тощо).
Зверніть увагу на корм Lenda Cat Сhicken and Salmon. В основі продукту - м’ясо курки й лосося та невелика кількість рису. Додатково корм збагачений комплексом вітамінів та мікроелементів, лососевою олією, рослинними екстрактами та хондропротекторами для здоров’я суглобів. 
Якщо ж ваша кішка стерилізована та/або має підвищену схильність до захворювань нирок, їй підійде сухий корм Lenda Cat Light Urinary Sterilized. Він містить ячмінну клітковину, що допомагає контролювати масу тіла, й екстракти лікарських трав. 
Обравши корм, не змінюйте його без потреби - кішка може харчуватися одним і тим самим кормом протягом років, і така стабільність йде на користь її здоров’ю. Стежте за тим, аби в тварини цілодобово був доступ до чистої питної води. 
Якщо ви хочете детальніше дізнатися про корми Ленда, умови оплати та доставки чи наявні акційні пропозиції, зв’яжіться з нами зручним для вас способом. Наші менеджери залюбки вам допоможуть.