Декоративних кроликів не можна годувати так само, як хом'яків або щурів. У довговухих пухнастиків зовсім інший тип травлення, вони не можуть харчуватися тільки готовим магазинним кормом. Точніше, можуть - але недовго. Незбалансоване, невідповідне харчування призведе до хвороб або навіть смерті тварини. Мета цієї статті - зовсім не залякати господарів кроликів, а розповісти, як правильно годувати пухнастого вихованця, щоб він прожив довге і здорове життя.

Харчування декоративного кролика: сіно - всьому голова!

Головна особливість травлення кроликів - вони повинні їсти майже постійно. Їжа активно просувається шлунково-кишковим трактом тільки в тому разі, якщо в організм регулярно надходять нові порції їжі. У природі у кроликів не завжди є можливість харчуватися регулярно, і це головна причина, через яку дикі родичі домашніх пухнастиків довго не живуть.

Постійно жувати кролик повинен не що завгодно, а сіно. Воно майже повністю задовольняє потребу тварини в клітковині, стимулює роботу шлунково-кишкового тракту і допомагає сточувати зуби, які у кроликів постійно ростуть. Сіно - основа раціону кролика, воно має становити не менше 80% меню. Слідкуйте, щоб висушена трава завжди була в клітці вихованця в достатній кількості.

Ще один варіант грубого корму, що стимулює роботу шлунково-кишкового тракту - гілочки дерев: яблуні, груші, берези, верби, осики. Їх можна давати з листочками або без. У першому випадку листя потрібно ретельно вимити і висушити. Гілочки виконують функцію "точилки" для зубів, а також містять вітаміни. Однак повністю замінювати сіно гілками не можна!

Важливо:

Сіно має бути свіжим, мати зелений, а не коричневий колір, і пахнути скошеною травою, а не гниллю. Навіть якщо ви купуєте продукт у зоомагазині, обов'язково огляньте і понюхайте його, перш ніж дати улюбленцю.
Заготовлювати сіно можна і самостійно. Підійдуть лугові трави, тимофіївка, пагони вівса. Рвати траву потрібно тільки в чистих місцях: далеко від трас, будівельних майданчиків тощо.
Якщо не впевнені у власних ботанічних знаннях, краще все ж таки купувати сіно у фермерів або в зоомагазинах. Через незнання ви можете зірвати і дати вихованцеві шкідливу або навіть отруйну траву, наприклад молочай, блекоту, болиголов, наперстянку.
Як годувати декоративного кролика овочами, фруктами та зеленню

Свіжа зелень, овочі, фрукти належать до соковитих кормів. Їх у раціоні вуханя має бути не більше 10%, причому більшу частину має становити зелень: подорожник, конюшина, кріп, базилік, морквяне бадилля, кульбаби, деревій, м'ята, петрушка. Трава має бути свіжою, але в жодному разі не мокрою. Листя і пагони потрібно вимити, просушити і тільки потім давати улюбленцеві.

Кролику можна давати практично всі овочі:

солодкий перець;
морквину;
огірки;
листя салату (крім айсберга);
цвітну капусту;
спаржу;
селеру;
броколі;
ріпу;
брукву;
пастернак;
гарбуз;
кабачки.
Солодкі овочі потрібно давати в меншій кількості, ніж усі інші. Категорично заборонені: картопля, бобові, соя, батат, часник, цибуля.

Дозволені фрукти і ягоди: яблука, груші, банани, малина, суниця, полуниця, ожина. Тут діє те саме правило - що солодший продукт, то менше його можна давати.

Важливо: нові продукти потрібно вводити в меню вихованця поступово, по одному за раз. Після кожного "оновлення" раціону необхідно щонайменше добу стежити за випорожненням і станом вихованця. Діарея - перша ознака того, що новий продукт кролику не підійшов, значить його потрібно виключити з меню.

Годування декоративного кролика готовими сухими сумішами

Готовий промисловий корм здається дуже зручним варіантом харчування: відкрити упаковку, насипати в мисочку і заспокоїтися. Але на такому меню кролик довго не протягне. Сухого корму в його раціоні має бути не більше 10%, причому корм потрібно вибирати правильно, щоб не прищепити вихованцеві шкідливі харчові звички.

Суміші з великою кількістю горіхів і злаків відразу обходьте стороною, злаки кролику в принципі не потрібні і навіть шкодять його здоров'ю. Яскраві упаковки з кормами типу "мюслі" підійдуть тільки як ласощі. У таких сумішах є шматочки фруктів, горішки та інші "смаколики", які кролик буде їсти насамперед. Згодом тварина звикне до ласих шматочків і почне відмовлятися від менш яскравих за смаком продуктів. "Мюслі" допустимо давати вихованцеві лише зрідка, щоб трохи його побалувати.

Оптимальне готове харчування для декоративних кроликів - гранульований корм, виготовлений на основі трав'яного борошна. Такий продукт містить максимум клітковини, а білків і вуглеводів, які кролику потрібні в дуже малих кількостях, у ньому майже немає. Сухий гранульований корм потрібно давати улюбленцю не частіше ніж двічі на день із розрахунку приблизно 20 г продукту на 1 кг ваги тварини на добу.

Вибираючи корм, зверніть увагу на вміст у ньому нутрієнтів: клітковини має бути не більше 18%, білка - не більше 14%. Для малюків віком до 6 місяців допускається вміст білка 16%.

Важливо: у кролика завжди має бути необмежений доступ до чистої некип'яченої води. Мінералка, навіть без газу, не підійде. Найкраще давати вуханеві звичайну воду з-під крана, пропущену через хороший домашній фільтр.

Пам'ятайте, що у випадку з кроликами легке недогодовування завжди краще, ніж перегодовування. Декоративні пухнастики схильні до ожиріння, яке погано відбивається на їхньому здоров'ї.