Лікування зубів - завжди неприємний досвід, і не лише для людей. Наші домашні улюбленці теж можуть мати проблеми з зубами та яснами, а тому так само потребують грамотної гігієни ротової порожнини та регулярного догляду. З цієї статті ви дізнаєтеся, як правильно доглядати за зубами котів та собак та з якими проблемами можна стикнутися.

Почнемо з можливих заперечень. Тваринам у дикій природі ніхто не чистить зубів, - можете сказати ви, - і при цьому вони з цими зубами якось полюють, відстоюють свою територію тощо. Це правда, але з поправками. 
Через нерегулярне та низькоякісне харчування, паразитів, інфекції та інші фактори вуличні собаки живуть у середньому до 5 років, кішки - до 7. І це везунчики, котрі не загинули ще раніше під колесами автівки, від важкої хвороби або “завдяки” жорстоким людям. Запасу міцності зубів на 5-7 років вистачає - зазвичай проблеми з ними починаються саме у цьому віці, але тварина йде з життя раніше.
І навпаки - якщо у вуличної тварини почалися негаразди з зубами та яснами, вона втрачає здатність нормально їсти та захищатися, а запальні процеси у ротовій порожнині стрімко виснажують організм. Через це тварина швидко гине - ви не зустрінете в природі беззубого хижака, бо такі тварини просто не виживають.
Висновків робимо два. Перший - не проходимо повз проблему безпритульних тварин. Донатимо притулкам, створюємо та підписуємо петиції - навіть у найскрутніші для країни часи ця тема лишається актуальною. Другий висновок - якщо в нас є домашні тварини, ми маємо піклуватися про їхні зуби, якщо хочемо, аби жили вони якомога довше та щасливіше.

Усе, що треба знати про зубний камінь

Залишки їжі, змішуючись зі слиною, утворюють на зубах наліт - це відбувається і в людей, і в тварин. Якщо наліт вчасно не зчищати, він поступово мінералізується і твердне - утворюється так званий зубний камінь. У цій субстанції живуть та розмножуються бактерії, котрі призводять до розвитку карієсу, запалення ясен та втрати зубів. У складних випадках бактеріальна інфекція може проникнути у щелепну кістку, що призводить до сильного запалення й може мати летальні наслідки.
Найкраще лікування - це профілактика, особливо у випадку з зубами. Ми зібрали для вас 5 нескладних порад, котрі допоможуть уникнути появи зубного каменю або ж виявити його на ранній стадії.

Якісне харчування для домашніх тварин

Як і в людей, у тварин стан зубів великою мірою залежить від харчування. Для здоров’я ротової порожнини котам та собакам необхідна достатня кількість білку та кальцію. При цьому важливо дотримувати баланс, адже надмірне споживання протеїнів та мінералів може призвести до захворювань нирок, особливо у котів. У цьому плані готові корми мають перевагу над натуральним харчуванням, оскільки їхній склад ідеально збалансований - потрібно лише правильно розрахувати розмір порції. 
Ще одна перевага сухих кормів полягає в тому, що при розгризанні шматочків зміцнюються ясна та жувальні м’язи, а також відбувається природне очищення зубів. Цього недостатньо для повноцінної гігієни ротової порожнини, проте харчування сухим кормом дозволяє рідше проводити процедуру чищення, про яку ми поговоримо далі.

Регулярний огляд

Навіть на ранніх стадіях зубний камінь можна побачити неозброєним оком, якщо ретельно оглядати ротову порожнину кішки або собаки. Виглядає він як жовтуватий наліт, іноді з зеленкуватим або коричневим відтінком. Поява зубного каменю супроводжується неприємним запахом з рота - якщо дихання вашого улюбленця стало особливо “духмяним”, придивіться до його зубів. 
Про появу зубного каменю може свідчити також почервоніння ясен - якщо наліт утворився близько до кореня, його може бути не видно, але запалення ясен виникає майже одразу. Почервоніння та неприємний запах з рота можуть свідчити й про інші захворювання - в будь-якому разі, це привід якнайшвидше звернутися до ветеринара.
Ще одна ознака появи зубного каменю - скреготіння зубами. Твердий наліт може заважати нормальному прикусу, особливо у порід брахіцефалів (котів та собак із приплюснутою мордою), через що тварина часто скрегоче зубами, зокрема після їжі. Існує міф про те, що цей симптом означає наявність гельмінтів, але насправді скрегіт не має ніякого відношення до глистів - про них ми поговоримо в іншій статті.

Жувальні ласощі

Окрім сухого корму, природне очищення зубів забезпечують жувальні ласощі. Вони все ще не можуть замінити повноцінних засобів гігієни, але можуть використовуватися для профілактики зубного каменю, а також для зміцнення щелеп. 
Якщо ви даєте своєму котові або собаці такі смаколики, майте на увазі, що вони досить калорійні, тому потрібно скоригувати кількість корму відповідно до енергетичної цінності обраних ласощів. Також звертайте увагу на склад цих продуктів - як і снеки для людей, вони не завжди робляться з якісної сировини. 
Більш здорова альтернатива - спеціальні жувальні пластинки, зокрема від Orozyme. Вони низькокалорійні, мають приємний для тварин смак та містять спеціальні ензими. Завдяки їм, пластинки не лише очищують зубну емаль шляхом тертя, а й розчиняють зубний наліт, а також зменшують кількість хвороботворних бактерій.

Чищення зубів

Чистити зуби коту або собаці - заняття не надто приємне, але корисне. В жодному разі не використовуйте для цього зубну пасту для людей - важливо зберегти здорову мікрофлору ротової порожнини, а у людей і тварин вона різна. До того ж, м’ятний смак і запах пасти може стати справжнім стресом для вашого улюбленця. Щітку теж потрібно обирати спеціальну, залежно від розміру тварини.
Якщо уникнути появи зубного каменю не вдалося (деякі породи котів і собак генетично схильні до його утворення), чисткою має займатися ветеринар. В сучасних клініках процедуру проводять за допомогою ультразвуку, зазвичай під наркозом. Оскільки анестезія створює навантаження на організм, чим рідше доведеться мати з нею справу - тим краще, і це додатковий аргумент, аби доглядати за зубами свого кота чи собаки.

Ензимний гель

Вищезгаданий бренд Orozyme, окрім жувальних пластинок, випускає спеціальний ензимний гель, котрий значно спрощує життя господарям тварин. Він не потребує щітки - засіб достатньо просто видавити улюбленцеві в пащу. Гель досить смачний - тварина починає активно плямкати, розмазуючи засіб язиком по усій ротовій порожнині. Оскільки Орозим має адгезивну формулу, він прилипає до зубів та ясен, а ензими в його складі розчиняють зубний наліт та нищать бактерій. Таким чином відбувається безпечне хімічне очищення зубів без механічної дії.
Спільно з ветеринаром ви можете обрати оптимальний засіб для гігієни зубів вашого улюбленця. Не пропускайте планових оглядів у лікаря, будьте уважними до свого котика чи собаки, не економте на здоров’ї пухнастого друга - і він довгі роки зберігатиме міцне здоров’я, гарне самопочуття та красу.