Кокер-спанієлі - справжні добувачі. Цю породу вивели для полювання, проте сьогодні милі кучеряві песики дедалі частіше стають просто хорошими компаньйонами та улюбленими членами родини. Немає жодних сумнівів, що за критичних обставин спанієль з легкістю принесе господареві здобич і не дасть йому вмерти з голоду, але в переважній більшості випадків все навпаки - людина має подбати про харчування улюбленця. Розповідаємо, як годувати кокер-спаніеля, щоб він прожив довге і здорове життя.

Харчування кокер-спаніеля: загальна інформація

Відразу уточнимо, що інформація з цієї статті актуальна і для англійських, і для американських кокер-спаніелів. Представники цих порід хоч і не ідентичні, але багато в чому схожі, тому рекомендації з харчування для "найближчих родичів" однакові.

Кокер-спанієлі - практично всеїдні собаки з відмінним апетитом, який часто стає основним джерелом проблем зі здоров'ям. Милі пухнастики готові їсти завжди, скрізь і що завгодно. Вони віртуозно вміють випрошувати ласощі поглядом. Таких жалісливих і вічно голодних очей ви напевно ще не бачили. Тому господарям спаніелів треба виховувати не тільки собаку, а й себе: не давати слабину і не годувати вихованця понад норму.

Якщо йти на поводу у кокера, його можна розгодувати до ожиріння. Зайва вага призведе до проблем із суглобами, хвороб шлунково-кишкового тракту, збою обміну речовин та інших неприємностей.

Крім того, кокер-спанієлі схильні до низки захворювань:

Алергія - часта проблема породистих собак. У кокерів хвороба проявляється з різною інтенсивністю - від легкого свербіння до утруднення дихання. Тому давати вихованцеві нові продукти потрібно з обережністю (не більше одного на тиждень) і уважно спостерігати за станом тварини. У випадку з важкою алергією вибір харчування для вашого кокера краще довірити ветеринару.
Сечокам'яна хвороба - поширена проблема старих собак. Захворюванню можна запобігти або максимально відтермінувати, якщо з юного віку прибрати з раціону всі "провокувальні чинники": цукор, сіль, консерванти, підсилювачі смаку, жирну їжу.
Гепатит - хвороба настає як унаслідок інфікування, так і через велику кількість у раціоні жирів. Іноді гепатит виникає через приймання антибіотиків, тому потрібно стежити за станом пса і не доводити нездужання до запущеної стадії. Своєчасне звернення до ветеринара - одна з головних "заповідей" собачника.
Як видно зі сказаного вище, більшості проблем зі здоров'ям можна запобігти, якщо годувати пса правильно. І почати варто з вибору раціону: сухий корм або натуральна їжа.

Годування кокер-спаніеля натуральними продуктами

Основа раціону кокерів - м'ясо, його має бути не менше 60%. Приблизно 30% меню відводиться клітковині та складним вуглеводам, решта - жири. Тваринний білок собака отримує не тільки з м'ясом, а й з молочними продуктами, рибою, яйцями, субпродуктами. У середньому дорослий здоровий кокер-спанієль повинен їсти приблизно 300 г м'яса на день, проте це дуже приблизна цифра. Розмір порції залежить від ваги та активності собаки. Точно розрахувати кількість їжі, необхідну улюбленцю, допоможе ветеринар.

Натуральний раціон кокер-спаніеля виглядає так:

М'ясо: індичка, яловичина, кролик, курка (обережно - потенційний алерген!). Продукт дають без кісток, у вареному або сирому вигляді (шматочки добре заморозити, потім довести до кімнатної температури).
Субпродукти: легені, серце, печінка. Давати тільки вареними і не частіше 2-3 разів на тиждень, замінюючи один м'ясний прийом їжі. При цьому розмір порції збільшується приблизно на третину.
Риба: тільки відварна морська, річкову не можна ні в якому вигляді. Ретельно видаляйте кістки. Рибу дають не частіше 1-2 разів на тиждень.
Каша: рис, вівсянка, гречка. Варити на воді або ненасиченому м'ясному бульйоні.
Овочі: ріпа, гарбуз, морква. Можна давати сирими, якщо ШКТ кокера нормально на них реагує, а сам собака не відмовляється їх їсти. В іншому разі овочі відварюють.
Яйця: краще перепелині, оскільки курячі часто викликають алергію. Відварювати і давати раз на тиждень.
Кисломолочні продукти (але не незбиране молоко!): кефір, нежирний сир, йогурт без цукру й ароматизаторів, сироватка. Давати можна щодня, але в обмеженій кількості, у жодному разі не замінюючи сиром життєво необхідне собаці м'ясо.
Фрукти: яблука, дині, груші. Давати тільки після схвалення ветеринара і в дуже малих кількостях, як ласощі.
Кокер-спанієлю, як і будь-якому іншому собаці, не можна давати продукти з хазяйського столу. Це шкодить і здоров'ю, і дисципліні. Кокерам також протипоказана ціла низка продуктів, які не здаються небезпечними: хліб, бобові, ковбасні вироби, гриби, вершкове масло, картопля, кістки, "людські" консерви.

Годувати дорослого кокер-спаніеля потрібно не частіше ніж двічі на день, бажано в один і той самий час, після прогулянок. Щоб довгі вушка улюбленця не бруднилися кашею або іншою їжею, придбайте йому спеціальну миску - високу, із звуженими до верху стінками. Якщо такої можливості немає, можна під час їжі просто прибирати вушка назад і скріплювати їх м'якою гумкою для волосся.

Кокер-спанієль: харчування готовим кормом

Найпростіший, хоча і не найдешевший спосіб годувати кокер-спанієля - купувати йому готовий корм. Але ці витрати повністю виправдані. Корм належної якості повністю забезпечує потребу собаки в нутрієнтах, вітамінах і корисних мінералах, всі ці речовини в кормі ідеально збалансовані. І якщо при натуральному раціоні собака іноді потребує додаткових вітамінних препаратів, то при годуванні промисловим кормом ця проблема відпадає.

Вибрати хороший корм нескладно, головне - навчитися читати інформацію на упаковці. Не поспішайте хапати з полиці пачку з написом "Для спанієлів" - це звичайний маркетинговий прийом. Вивчайте склад. Якісний продукт має щонайменше на 40% складатися з м'яса, до того ж сумлінний виробник обов'язково вказує, яке саме м'ясо використовували і як його обробляли.

У кормі не повинно бути сої, пшениці, кукурудзи, рослинного білка, солі, цукру, підсилювачів смаку. Будь-яка підозріла "хімія" у складі - привід обійти бренд стороною.

Як різноманітність кокеру можна давати вологий корм тієї ж марки, що й сухий, але захоплюватися ним не варто, оскільки він менш поживний. Подбайте, щоб у вихованця завжди був доступ до чистої води. На сухому раціоні потреба собаки в рідині збільшується в кілька разів.

Важливо: собаки-алергіки, літні або хворі тварини, вагітні та суки, що годують, потребують особливих видів корму, але підбирати їх повинен ветеринар.