Годувати декоративного щура простіше, ніж кота чи собаку. По-перше, симпатичний гризун їсть менше, а по-друге, менш вимогливий до вибору продуктів через свою всеїдність. Але це не означає, що щуру можна давати залишки з хазяйського столу і на цьому заспокоїтися. Раціон пухнастого вихованця має бути збалансованим. Розповідаємо, чим годувати декоративного щура, щоб протягом усього свого недовгого життя він був здоровим і задоволеним.

Їжа для щурів: базові принципи

Дикі щури зазвичай живуть близько року або навіть менше. Середня тривалість життя їхніх декоративних побратимів у 2-3 рази більша. Це пояснюється тим, що домашні гризуни завжди мають доступ до їжі та чистої води, їм не загрожують хижаки, а їхня клітка суха, чиста і комфортна. Однак у більш довгого життя є свої мінуси: щур доживає до старості, а значить стикається з хворобами і занепадом сил. Щоб мінімізувати дискомфорт, тварині потрібно забезпечити збалансоване харчування.

У диких умовах щур їсть те, що знайшов, спіймав або встиг стягнути, причому віддає перевагу більш калорійній їжі. Декоративним тваринам така "дієта" не підходить, оскільки щур не бореться за виживання. Надлишок калорій призведе до хвороб і ожиріння (так-так, щури теж товстіють!). Однак і занадто урізати раціон вихованця не можна. Щури всеїдні, а значить потребують різноманітного меню, при цьому є ціла низка продуктів, які пухнастикам давати не можна:

солодощі, зокрема випічку;
чіпси, солоні сухарики та інші снеки з сіллю, приправами й ароматизаторами;
фастфуд;
смажені, жирні, копчені, мариновані, гострі продукти;
капусту, бобові;
солодкі фрукти (допускаються дуже рідко як ласощі);
ковбасу та інші м'ясні напівфабрикати;
незбиране молоко (обмеження не суворе, за умови, що тварина добре переносить лактозу).

Чим годують домашніх щурів: усе про корм

Зерновий корм - основа раціону щура. Багато досвідчених господарів або заводчиків воліють самостійно готувати зернову суміш, але це не обов'язкова опція. Щуру відмінно підійде готовий спеціалізований корм, який можна купити в будь-якому зоомагазині.

Вибираючи корм, зверніть увагу на його склад. Якщо він не розписаний докладно (скільки саме в ньому того чи іншого зерна), оцініть суміш візуально. У кормі не має бути занадто багато горіхів і насіння (приблизно до 15%), а ось сушені овочі або гранули з них дуже бажані. Суміш має бути чистою, без пилу і підозрілого "сміття". Якщо ж у вас немає можливості купити корм із різноманітним складом, то "бідну" суміш можна самостійно доповнити сушеним гарбузовим насінням, фундуком, волоськими горіхами, насінням льону.

Миска з кормом у клітці щура завжди має бути повною. У разі, якщо ваш вихованець почав стрімко товстіти, допустимо посадити його на дієту: заповнювати мисочку не частіше ніж раз на добу з розрахунку 1 столова ложка зернової суміші на тварину. Важливо: малюкам-щурам віком до півроку обмежувати харчування не можна!

Якщо щур відмовляється від корму, переконайтеся, що у тварини немає проблем зі здоров'ям. Зниження апетиту укупі з іншими симптомами (млявість, втрата координації) - привід для негайного візиту до ветеринара. Якщо ж із щуром усе гаразд, але він продовжує вередувати і корм не їсть, то допоможе тільки "перевиховання". Потрібно різко обмежити прикорм і всі "ласощі" та продовжувати щодня насипати в миску свіжий корм. Зазвичай щур досить швидко "розуміє", що іншої їжі не буде, і починає їсти.

Харчування щурів: прикорм

Тепер знову поговоримо про всеїдність. На відміну від більшості інших декоративних гризунів, щури потребують більш різноманітного харчування, зокрема, тваринних білків. Але будь-які продукти, крім зернової суміші, потрібно давати вихованцеві як прикорм, а не замінювати ними корм.

Овочі, фрукти, зелень: буряк, ріпа, морква, топінамбур, кабачки, томати, огірки, листя салату, бурякове бадилля, листя подорожника, кульбаб, конюшини. Давати рослинний прикорм потрібно щодня або через день із розрахунку 10-15 г на дорослого щура на добу.
Тваринний білок: м'ясо, риба, яйця. За бажання можна давати вихованцеві коників, личинок або черв'яків (продаються в зоомагазинах). Як джерело білка підійде і котячий сухий корм преміум- або супер-преміум класу. Білковий прикорм дають не частіше 1-2 разів на тиждень у невеликих кількостях (15-20 г).
Кисломолочні продукти: сир, йогурт без добавок, кефір. Це джерела життєво необхідного щурам кальцію і корисних лактобактерій. Кисломолочні продукти мають бути не надто жирними, але й не знежиреними (діапазон від 1,5 до 5% жирності). Давати не частіше ніж раз на тиждень у кількості не більше 1 столової ложки.
Ласощі. Зрідка можна балувати вихованця смаколиками, наприклад, шматочками фруктів, несолодким печивом, сухариком зі звичайного хліба, горішком. Давати ласощі можна не частіше ніж раз на день і в дуже обмежених кількостях (маленький шматочок).
Важливо! В один день щуру можна давати тільки один вид прикорму, поєднувати допустимо тільки тваринні білки й овочі. Будь-які інші поєднання (молочка + м'ясо, молочка + овочі) не допускаються.

Деякі господарі готують щурам кашу. Вона не шкодить організму гризуна, але й додаткові вуглеводи тварині теж не потрібні, оскільки вони можуть призвести до ожиріння. Якщо вам все ж хочеться побалувати улюбленця кашею, краще варити її до напівготовності або просто запарювати крупу окропом. Солити або додавати олію не потрібно.

Щоб точно знати, що ви годуєте свого щура правильно, періодично відвідуйте ветеринара для огляду тварини.