Чим годувати кота: визначаємося з раціоном, складаємо меню, вибираємо корм

Породисті коти і звичайні дворові пухнастики - хижаки, тому вони потребують відповідного харчування: з великою кількістю тваринного білка і мінімальною кількістю рослинних компонентів. Деяким породам потрібне коригування раціону через фізичні особливості або схильність до різних захворювань, проте такі нюанси зазвичай незначні і легко з'ясовуються після консультації з ветеринаром або пошуку потрібної інформації в перевірених джерелах.

Також свої особливості є в харчуванні кошенят, старих і хворих тварин, вагітних і годуючих кішок, але в статті ми розглянемо тільки загальні рекомендації щодо годівлі здорових особин у розквіті років. Цієї інформації буде достатньо, щоб забезпечити вихованцеві повноцінне меню.

Пам'ятайте, що за будь-яких відхилень у стані тварини (ознаки хвороби, відмова від їжі тощо) потрібно негайно показати кішку лікарю.

Як годувати кішку: вибираємо раціон

Існує два основних способи годувати кішок: натуральними продуктами або промисловими кормами. У деяких джерелах можна знайти інформацію, що обидва раціони допустимо поєднувати. Це не так. Для перетравлення готового корму і "натуралки" потрібні різні ферменти та їхня кількість. Якщо організм кота змушений одночасно справлятися з різними видами їжі, це призведе до збою в роботі шлунково-кишкового тракту або навіть хвороб.

Крім того, промисловий корм містить всі необхідні для повноцінного харчування вітаміни, нутрієнти, мінерали. "Добавка" у вигляді м'яса, сиру або будь-якого іншого продукту спровокує надлишок одних речовин і нестачу інших. Можливі наслідки: ожиріння, хвороби, скорочення життя тварини.

Кожен тип харчування має свої плюси та мінуси:

"Натуралка" - це різноманітні, завжди свіжі продукти, якість яких господар контролює сам. Однак таке меню вимагає витрат часу і сил, адже їжу для вихованця доведеться готувати окремо. До того ж натуральні продукти засвоюються гірше готового корму і часто не здатні повністю покрити потребу кота у вітамінах. Скласти збалансоване меню досить складно, потрібно вираховувати кількість калорій і процентне співвідношення білків, жирів, вуглеводів.
Промисловий корм збалансований, відмінно засвоюється, допомагає очищати зуби тварини, довго не псується і не вимагає багато часу на підготовку кожного прийому їжі. Мінус: хороший продукт коштує недешево.
Якому меню віддати перевагу - вибирати тільки вам. За необхідності кішку можна перевести з одного раціону на інший. Роблять це поступово, протягом 7-10 днів, бажано - після консультації з ветеринаром.

Як правильно годувати кота готовим кормом

Не вибирайте корм за ціною, красивою упаковкою або керуючись побаченою десь яскравою рекламою. Головне - склад. Потрібно уважно його вивчити. Сумлінні виробники детально вказують, які види м'яса і субпродуктів є в кормі, скільки там злаків, чи є ароматизатори, і які саме. Уникайте продуктів з великою кількістю рослинних компонентів, зі штучними барвниками, підсилювачами смаку та іншою "хімією".

Мінімально допустимий корм, який можна без побоювань давати коту щодня - продукт категорії преміум. В ідеалі - супер-преміум або холістик. У хорошому кормі масова частка білка має становити щонайменше 30-40%. Обходьте стороною зовсім дешеві екземпляри економ-класу, оскільки нічого корисного в них немає, а ось харчового "сміття" предостатньо.

Можна урізноманітнити "продуктовий кошик" кота вологим кормом того ж бренду, що й сухий. У котячих консервах у 4-5 разів менше калорій, ніж у "сухариках", тому з їхньою допомогою навіть вдається підкоригувати меню котиків із зайвою вагою. А ще "мокрий" корм містить воду. Це важливо, оскільки сухий раціон підвищує потребу котів у воді в кілька разів, а пити вони не надто люблять. Однак захоплюватися консервами не варто, вони мають становити не більше третини раціону. 

Годування кота натуральними продуктами

Багато господарів, які ратують за натуральний раціон для своїх улюбленців, помилково вважають, що котам цілком згодяться ті ж продукти, що й людям. В особливо запущених випадках у хід ідуть недоїдки з хазяйського столу або куплені в магазині моторошні брикети замороженої кільки. Так годувати котів не можна! Навіть якщо ви з найкращих спонукань будете пригощати улюбленця наваристим супом або макаронами по-флотськи, коту від цього краще не стане. Це прямий шлях до хвороб.

Кішкам не можна не тільки готову "людську" їжу, а й деякі продукти, які здаються цілком нешкідливими: незбиране молоко, картоплю, борошняні страви, свинину, ковбасу, бобові, річкову рибу і будь-яку сиру рибу, кістки.

Правильний натуральний раціон

Перелік побудований у порядку убування: що вищий продукт у списку, то більша його частка в меню.

М'ясо (не менше ²/₃ раціону): телятина, індичка, перепілки, кролятина. Продукт перед подачею відварюють або проморожують.
Субпродукти (варені): курячі, індичі, телячі. Давати 2-3 рази на тиждень.
Кисломолочна продукція невисокої жирності, без ароматизаторів, підсолоджувачів, фруктових добавок. 2 рази на тиждень.
Яйця: краще перепелині, але можна і курячі, якщо у кота немає на них алергії. 2 рази на тиждень.
Варена морська риба без кісток. 2-3 рази на тиждень.
Каші: рис, гречка. Іноді можна давати вівсянку, але її краще не варити, а використовувати пластівці, які запарюють окропом. Давати можна щодня в невеликих кількостях, змішуючи з овочами та м'ясом. Пам'ятайте, що в природі коти отримують дуже мало злаків, здебільшого разом із вмістом шлунка здобичі. Тому загодовувати вихованця кашею - погана стратегія.
Овочі (варені або сирі): кабачок, морква, броколі, гарбуз.
Рослинна олія або риб'ячий жир: 1-2 ложки в кашу.
Як годувати кота правильно: розміри порцій

Для котів на промисловому раціоні розрахувати норму харчування нескладно: на пакуванні корму вказано, скільки їжі давати тварині (з розрахунку на 1 кг або 100 г ваги). Деякі виробники кладуть у пакет із гранулами мірний стаканчик, щоб полегшити господарям життя.

Натуральне меню - завдання з багатьма невідомими. Потрібно скласти денний раціон так, щоб врахувати потребу кота в кожному продукті і не допустити "перекосу" в білках, жирах і вуглеводах. Це той самий випадок, коли не завадить допомога фахівця. Попросіть ветеринара скласти меню з урахуванням особливостей саме вашого вихованця.