Маленькі розміри джунгарських хом'ячків - їхня мила особливість і водночас проблема. У крихіток-джунгариків дуже швидкий обмін речовин і чутливе травлення. Навіть невелика похибка в харчуванні може закінчитися для хом'ячка смертельно, і навпаки - правильно підібране збалансоване харчування стане запорукою довгого життя вихованця. Розповідаємо, чим годувати джунгариків, щоб вони були здорові та бадьорі якомога довше.

Харчування джунгариків: особливості організму

У природі джунгарський хом'як переважно харчується сухою їжею: злаками, горіхами. Тільки у весняно-літній період йому доступна свіжа зелень, іноді - ягоди. Періодично хом'ячок може з'їсти комаху або навіть падло, якщо така йому попадеться. Вибудовувати раціон джунгарика потрібно в тому ж співвідношенні: основа меню - злаки, все інше - лише доповнення. Якщо перекласти це мовою нутрієнтів, то понад 60% раціону джунгарського хом'яка мають становити вуглеводи, білок - приблизно 15-16%, і лише близько 5% відводиться жирам.

У хом'ячків прискорений метаболізм, при цьому вони схильні до ожиріння і цукрового діабету. Щоб цього не допустити, годувати вихованця потрібно регулярно, але помірно. З меню слід виключити будь-які продукти, які містять цукор, і максимально урізати солодкі ягоди та фрукти.

Їжа для джунгариків: вибираємо корм

Деякі власники і заводчики вважають за краще самостійно складати для хом'ячків зернові суміші: додають інгредієнти в уже готовий корм або повністю самі формують "продуктовий кошик". Однак такий варіант підходить тим, у кого є на це час, бажання і досвід. Більшість господарів просто купують готовий корм у зоомагазині, і ми радимо робити так само. Сучасні корми відмінно збалансовані і містять всі необхідні гризунам компоненти. Навіть якщо ви взагалі не даватимете улюбленцеві жодних додаткових продуктів, хомка відмінно проживе тільки на воді та кормі. Головне - правильно підібрати харчування.

Найпростіший спосіб - купити корм, призначений спеціально для джунгариків. Але навіть у цьому випадку не зайвим буде вивчити склад. Якщо в суміші є цукровмісні компоненти або мед, від неї краще відмовитися (або вручну вибрати солодкі гранули з суміші).

Джунгарикам цілком підходять і універсальні корми для кількох видів гризунів. Важливо упевнитися, що в складі немає бобових, кедрових горішків, мигдалю і цукровмісних компонентів. Усе це джунгарським хом'якам їсти не можна.

Насипати корм у мисочку потрібно не частіше двох разів на день. Слідкуйте, щоб у поїлці завжди була чиста свіжа вода. Якщо вихованець відмовляється їсти корм, можна змінити торгову марку, але робити це слід поступово, щоб уникнути негативних реакцій організму.

Раціон джунгарика: додаткові продукти

Хом'ячкам потрібно регулярно давати овочі, фрукти та білкові продукти, але не варто забувати, що це всього лише доповнення до основного раціону. Оптимально щодня годувати джунгарика так, щоб у його меню був сухий корм, білкова їжа, а також фрукти або овочі. Влаштовувати вихованцеві "ягідний" або "яєчний" день категорично не можна.

Дотримуйтеся такої періодичності:

Ягоди та фрукти - один раз на тиждень. Загалом вони мають становити не більше 5% раціону.
Зелень - через день.
Овочі зеленого і білого кольору - щодня, інші дозволені - двічі на тиждень.
Насіння, горішки - вкрай рідко, тільки як ласощі (пам'ятайте, що ці продукти зазвичай вже є в складі зернового корму).
Нежирне м'ясо, курячі або перепелині яйця (все у відвареному вигляді), знежирений сир - один раз на тиждень.
Давати перераховані вище продукти потрібно в дуже обмеженій кількості, розмір шматочків не повинен перевищувати 1 см. Якщо дасте більше, хом'ячок усе відразу не з'їсть, але в будиночку приховає. Їжа зіпсується, а це загрожує отруєнням.

Чим можна годувати джунгарського хом'яка

Беззастережно дозволені продукти:

Злаки: кукурудза, ячмінь, пшениця, жито, овес.
Овочі: броколі, морква, ріпа, гарбуз, топінамбур, кабачок.
Фрукти: банан, яблуко, груша.
Ягоди: малина, горобина, полуниця, смородина, вишня.
Горішки: волоські, ліщина, арахіс, кеш'ю (тільки сирі, не смажити!).
Насіння: гарбузове, соняшникове (теж сире).
Зелень: листя конюшини, подорожника, кульбаби, салату, а також морквяне і бурякове бадилля. Зелень потрібно добре мити і просушувати, взимку можна давати заморожену, попередньо довівши її до кімнатної температури.
Білкові продукти: яйця, сир, м'ясо (куряча грудка, кролик, індичка).
Можна рідко і в мікроскопічних дозах:

Кріп, петрушка.
Виноград, слива, абрикос, персик.
Помідори, огірки, спаржа, цвітна капуста.
Сочевиця, гречка, рис.

Категорично не можна:

Кісточки абрикос, вишень - джерело синильної кислоти, яка навіть у мікроскопічних дозах може вбити джунгарика. Тому в обов'язковому порядку видаляйте кісточки з цих плодів перед тим, як дати їх вихованцеві.
Хурма - причина закрепів.
Будь-яка жирна, солона, копчена їжа - "вбивці" печінки.
Сир, незбиране молоко.
Ковбаса і будь-яка м'ясна гастрономія.
Сире м'ясо та риба.
Гриби, щавель.
Цитрусові та інші екзотичні фрукти (манго, ананас тощо).
Часник, цибуля, картопля, білокачанна капуста, кавун.
Хліб і будь-які борошняні вироби, особливо сирі макарони (ранять защічні мішки).
Пам'ятайте - джунгарський хом'як найімовірніше з'їсть усе, що ви йому запропонуєте. Він не вміє відрізняти шкідливі продукти від корисних і довірливо прийме будь-який продукт, навіть отруйний. Тому відповідальність за те, що їсть пухнастик, лежить тільки на господарях.