Дегельмінтизація та вакцинація: коли робити щеплення собаці після глистогонки?

Вакцинація – важливий пункт у списку необхідних собаці медичних маніпуляцій. Однак недостатньо просто вчасно відвезти вихованця до ветеринару та отримати вакцину, потрібно ще й подбати про те, щоб організм пса був готовий до цього. Дегельмінтизація - один із етапів підготовки тварини до щеплення. Розповідаємо, навіщо позбавлятися глистів перед вакцинацією і через скільки днів після глистогонки можна робити щеплення собаці.

Чому щеплення потрібно робити після глистогонки?

Гельмінти – однозначне зло, а наявність їх в організмі тварини в момент вакцинації – зло подвійно. Паразити «об'їдають» свого носія, забирають із його внутрішніх органів поживні речовини та провокують інтоксикацію. В особливо занедбаних випадках личинки глистів «мігрують» з кишечника до інших органів.

Організм пса сприймає глистів як «інтервентів» та кидає ресурси на боротьбу з ними, тобто виробляє антитіла. Якщо в цей період ввести собаці ще й вакцину, нічого хорошого не вийде. Щонайменше щеплення не дасть потрібного ефекту, як максимум — вихованець захворіє. Чому так відбувається?

Вакцина містить малоактивні або інактивовані (тобто вбиті) віруси, які викликають одну із собачих хвороб: чумку, парагрип, лептоспіроз тощо. В організмі формується захисна реакція і незабаром «інтервент» благополучно знищується, а імунна система запам'ятовує «чужинця». Імунітет навчається, щоб у майбутньому успішно боротися з інфекціями.

Коли пес підхопить вже справжню хворобу, його тіло відреагує належним чином – дізнається та знищить вірус. Деякі щеплення формують довічну імунну пам'ять, інші лише тимчасову, тому потрібна ревакцинація. Але найголовніше для формування імунітету — щоб вакцина спрацювала ефективно, а для цього пес має бути здоровим.

Якщо вихованець заражений глистами, його тіло витрачає ресурси на боротьбу з ними, і отже собака не вистачить сил для гарної імунної відповіді на вакцину. Саме тому перед щепленням потрібно позбавити пса «непроханих гостей». Навіть якщо ви регулярно проводите глистогонку, одну з процедур краще приурочити до вакцинації.

«А якщо у мого собаки немає глистів?»

Ви можете бути впевнені в цьому 100%, тільки якщо ветеринар зробив відповідні аналізи. Глистна інвазія часто проходить взагалі безсимптомно, а ось заразитися цією гидотою – простіше простого. Тому давати антигельмінтні препарати потрібно регулярно – раз на 6 місяців (якщо в раціоні тварини є сирі субпродукти чи м'ясо, то раз на 3 місяці). А питання «чи можна робити щеплення собаці без глистогонки?» взагалі виникати ні.

Короткий лікнеп: як собака може підхопити глистів

Під час прогулянки. Випив воду з калюжі, покатався по траві, поспілкувався з іншими собаками, вхопив за хвіст кішку, що необережно пробігала повз, пожував пташку або жабу, викупався у відкритій водоймі — це лише мала частина ситуацій, після яких вихованець майже напевно обзаведеться паразитами.
Від укусів комах, особливо бліх.
Із продуктів (сире м'ясо, фарш).
Від контакту із зараженими предметами, у тому числі речами господарів. Люди, сам того не знаючи, іноді переносять яйця гельмінтів на одязі, підошвах взуття тощо.

У багатьох собак симптоми глистової інвазії все ж таки присутні:

тьмяніє і випадає шерсть;
знижується активність;
аномально підвищується чи майже зникає апетит;
з'являється блювання, пронос чи запор;
найочевидніший симптом - глисти в калі тварини.
На який день після глистогонки можна зробити собаці щеплення?
Вакцину роблять на 10-14 день після прийому антигельмінтного препарату. Але є нюанси.

Якщо зараження було занадто запущене, аж до серйозних симптомів та ослаблення собаки, тварині потрібно більше часу на відновлення. Пам'ятайте: пес на момент вакцинації має бути здоровим і сповненим сил. Тому одного знищення паразитів не завжди достатньо. Подбайте про те, щоб стан вихованця був задовільним.
Якщо ви дали собаці препарат, а в калі все одно є гельмінти, потрібно провести глистогонку повторно через два тижні. Ще через два тижні можна робити щеплення.
Переконайтеся, що собака не має бліх. Вони переносять на собі яйця глистів, і всі ваші зусилля позбавити паразитів будуть марні. Через цей взаємозв'язок обробку від бліх та дегельмінтизацію часто проводять одночасно, по можливості — одним препаратом (за відсутності протипоказань).
Через скільки днів після глистогонки можна зробити щеплення щеняті?

Серед недосвідчених собачників існує думка, що зовсім маленьким цуценятам дегельмінтизація протипоказана. Це не так. Малюкам роблять перше щеплення у віці 6 тижнів, а за 3-4 тижні до цього дають антигельмінтні препарати. Зрозуміло, ліки мають бути з позначкою «для цуценят».

Глистогонку проводять навіть щенятам з розплідників, оскільки майбутня мама може заразитися паразитами та передати їх потомству. У випадку з малюками з притулку чи з вулиці навіть сумнівів не повинно виникати — дегельмінтизація обов'язкова! Якщо ви взяли цуценя з вулиці, важливо точно встановити його вік, щоб підібрати препарати та скласти графік щеплень. У цьому допоможе ветеринар.

Подбайте про здоров'я вихованця! Робіть їм щеплення вчасно, і нехай ця процедура пройде для собаки легко та безболісно.