Чим відрізняється британський висловухий кіт від шотландського: розвіюємо міфи і розбираємося в нюансах

Відрізнити на око британського кота від шотландського - та ще задачка, недосвідчених кошатників вона ставить у глухий кут. Насправді розібратися в нюансах порід не так вже й складно. Цей скіл напевно стане в пригоді, якщо ви зібралися завести британця або скоттіша.

Почнемо з головного - купити висловухого британця не вийде ні за які гроші, тому що таких котів не існує. Висловухими бувають тільки шотландські кішки. Якщо бачите оголошення про продаж британських висловушок, з чистою совістю проходьте повз. А ось у шотландців бувають і прямі, і зігнуті вушка.

Розповідаємо, чим ще відрізняється шотландський кіт від британського і чому виникла плутанина з формою вух.

Британські та шотландські коти: історія з вухами

Шотландські кішки - порода відносно молода. Її історія почалася 1961 року з кішечки на ім'я Сьюзі, у якої вушка прилягали до голови через мутацію. Сьюзі поклала початок "династії" шотландських котів, її гени є у всіх представників породи.

Заводчики, які займалися розведенням шотландців, на перших порах активно схрещували їх із британцями. Тому породи мають багато спільних рис. Спроби отримати висловухих британців ні до чого доброго не привели. Мутація, яка згинає вушка, погано впливала на здоров'я пухнастиків, тому від цієї ідеї відмовилися. Висловухість дісталася тільки шотландцям.

У результаті багаторічних експериментів було виведено ідеальну формулу для розведення шотландських кішок: завжди схрещувати скоттіш-фолдів (висловухі) зі скоттіш-страйтами (прямоухі). Поєднання "фолд+фолд" не практикується, оскільки призводить до важких захворювань у потомства.

Британська і шотландська кішка: відмінності в екстер'єрі

Тіло

У представників обох порід тіло добре розвинене, грудна клітка широка, але британські кішки виглядають більш масивними, такими собі "матрациками". Такий візуальний ефект виникає через короткі щільні лапи з товстенькими подушечками. У котів-шотландців лапи довші, стрункіші, пропорційні щодо тіла.

Дуже сильно відрізняються хвости. У британських кішок хвіст короткий, товстий, із заокругленим кінчиком. У шотландців - довгий, загострений на кінчику, рухливий. Остання умова обов'язкова, оскільки малорухомий хвіст вважається пороком породи.

Голова

Британські коти і в цій частині екстер'єру вирізняються масивністю: у них потужна щелепа, значні вилиці та візуально важкі, по-справжньому видатні щічки. Ніс у британців прямий, широкий, компактний, з невеликим заглибленням, яке добре видно, якщо подивитися на мордочку кота в профіль.

У шотландців голова кругла, акуратна, не надто масивна, за формою нагадує голову сови. Ніс короткий, з невеликою, але візуально помітною основою біля чола. Щоки "помірні".

Очі у представників обох порід посаджені широко, це унікальна риса британців і скоттішів.

Вуха

І знову про головну причину непорозумінь і плутанини - вуха. Крім параметра "висячі-не висячі" ця частина тіла британських і шотландських кішок відрізняється ще за кількома ознаками.

У британців вушка злегка "дивляться" в сторони. Вони стоячі, закруглені на кінчиках, невеликі, але біля основи досить широкі. У скоттіш-страйтів вуха спрямовані строго вгору, вони вужчі біля основи. Така форма і "постава" вушок забезпечує їхнє рівне прилягання у скоттіш-фолдів: вуха, що зігнулися, ідеально вписуються в контур голови і виглядають гармонійно.

Зверніть увагу. Різницю між британцем і шотландцем добре видно у дорослих тварин. Кошенята виглядають практично однаково, відрізнити їх можуть хіба що досвідчені заводчики.

Чим британські кішки відрізняються від шотландських: шерсть і забарвлення

Шерсть

Британці бувають тільки короткошерстими. У них щільна, але дуже податлива і м'яка шерсть, плюшева на дотик. Прилягання до тіла незначне.

Шотландці бувають короткошерстими і довгошерстими (Highland Fold, Scottish Fold Longhair). У перших шерстка м'яка, густа, трохи ніжніша, ніж у британців. У других - довга, на деяких частинах тіла дуже густа (стегна, хвіст, вуха, пальці).

Забарвлення

"Зразковий" британець - сіро-блакитний. Це дуже поширений, але не єдиний колір. Кішкам британської породи властива дуже велика кількість забарвлень - понад 200. Всю цю велику палітру фахівці згрупували в кілька категорій.

Суцільне (однотонне) забарвлення - тіло тварини забарвлене рівномірно тільки в один колір: чорний, сіро-блакитний, кремовий тощо.
Черепаховий - кішки зі строкатою плямистою шерстю.
Колор-пойнт - світла шерсть із затемненнями на лапах, вухах, хвості, морді (за сіамським типом).
Таббі - смугасті, плямисті або мармурові британці. Головна особливість забарвлення - малюнок на шерсті має бути дуже чітким, навіть контрастним. У класичному варіанті Таббі смужки на лобі утворюють букву "М".
"Шиншила" - британські кішки золотистого або срібно-сірого забарвлення з суперм'якою шерстю, що нагадує шерсть шиншили.
Шотландські кішки можуть похвалитися ще більшою кількістю варіантів забарвлення - понад 350. У скоттішів приблизно така ж колірна класифікація, як у їхніх "британських колег": суцільні, мармурові, смугасті, димчасті, колор-пойнт тощо.

Коти британці та шотландці: особливості характеру

Британські коти - переконані інтроверти з почуттям власної гідності заввишки з хмарочос. Вони злегка вальяжні, люблять бути на самоті, не вітають зайву увагу і занадто завзяті спроби їх погладити. За цілком безневинне тискання щічок улюбленець цілком здатний обдарувати вас поглядом, сповненим презирства. Водночас британські кішки можуть бути хорошими друзями людини, але ніколи не будуть бігати за господарями "хвостиком" і нав'язувати їм своє товариство.

Незважаючи на аристократичні повадки і уявну вальяжність, британці люблять рухливі ігри. Складні ігрові комплекси стануть для вихованця найкращим подарунком.

Шотландці більш доброзичливі та відкриті, це справжні "коти-компаньйони". Вони прив'язуються до господарів, терпляче переносять пестощі, обожнюють грати і "поговорити". У скоттішів надзвичайно багатий "лексикон", вони мурчать і нявкають на різні лади. Ще одна кумедна особливість шотландських кішок - вони вміють спати на спині.

Короткий висновок з вищевикладеного: британець підійде господарям, які з різних причин не можуть приділяти улюбленцю багато уваги, а скоттіш відмінно впишеться в сім'ю з дітьми.

Сподіваємося, ця стаття допоможе зробити вибір на користь тієї породи, яка підійде вам за всіма параметрами.