Німецькі вівчарки - собаки витривалі, масивні, з міцним здоров'ям. Але це не означає, що до їхнього харчування можна ставитися недбало. Щоб вівчарка зберігала хорошу кондицію і залишалася сильною, її потрібно правильно годувати. Розповідаємо, які існують системи харчування, у чому їхні особливості, які продукти вівчарці категорично не можна.

Годування німецької вівчарки: загальні принципи

Для вівчарки важлива не тільки якість харчування, а й дотримання режиму годування. Суворий графік приймання їжі допомагає налагодити правильну роботу шлунково-кишкового тракту і виробити поведінковий стереотип, важливий для виховання пса.

Зовсім маленьких цуценят (1-2 місяці) годують 6 разів на добу невеликими порціями. З 3 місяців кількість годувань потрібно поступово зменшувати, скоротивши їх до трьох до 4-місячного віку. До півроку цуценя переводять на дворазове годування, а після року собака має їсти один раз на день, обов'язково після прогулянки.

Не залишайте їжу в мисці більше, ніж на 20 хвилин. Навіть якщо пес не доїв свою порцію, прибирайте залишки та вимийте посуд. Не намагайтеся "вмовити" вихованця з'їсти щось ще або погодувати в позаурочний час. Це призведе до порушення дисципліни й може погано позначитися на апетиті та характері собаки.

Якщо вівчарка живе у вольєрі на вулиці, в холодну пору року вона потребує посиленого харчування. Порцію збільшують приблизно на третину. І навпаки - у спеку собака може їсти набагато менше, і це нормально. В особливих випадках (хвороби, вагітність, вік старше 8 років тощо) раціон теж потребує коригування, але буде краще, якщо з цим вам допоможе ветеринар.

Існує два типи харчування німецької вівчарки: готовим фабричним кормом або натуральними продуктами. Поєднувати обидві системи неприпустимо, оскільки це погано позначиться на шлунково-кишковому тракті собаки та призведе до виникнення серйозного дисбалансу білків, жирів, вуглеводів і вітамінів в організмі. За необхідності одну стратегію харчування можна змінити іншою, проте робити це потрібно без поспіху, плавно, бажано після консультації з ветеринаром.

Як годувати вівчарку натуральними продуктами

Натуральний раціон німецької вівчарки вимагатиме від господарів деяких зусиль, адже готувати їжу улюбленцеві доведеться окремо. Продукти з "людського" меню собакам не підходять, їхній організм не пристосований до засвоєння жирної, смаженої, запеченої їжі з додаванням солі та спецій. Однаково шкідливі як найкращі шматочки з вашої тарілки, так і залишки їжі, "дбайливо" зібрані в собачу миску і віддані вихованцеві. Так годувати вівчарку не можна!

Основу натурального раціону собаки має становити м'ясо: курка, яловичина, індичка, кролик, конина. Цуценятам м'ясо відварюють, дорослим собакам його можна давати сирим за умови, якщо в улюбленця немає проблем зі шлунково-кишковим трактом. М'ясо ріжуть шматками або подрібнюють у фарш. Сирий продукт бажано кілька днів потримати в морозилці, а перед подачею розморозити й ошпарити окропом. Зручний варіант заготовин: подрібнене м'ясо розділити на порції та зберігати в морозилці, дістаючи за потреби.

Разом із м'ясом вівчарці дають кашу, зварену на ненасиченому м'ясному, кістковому бульйоні або звичайній воді. Добре підійде гречана крупа, рис, пшениця, вівсянка, а ось ячмінь погано засвоюється організмом собаки. У зварену крупу доливають трохи рослинної олії або риб'ячого жиру. У "рагу" з каші та м'яса можна підмішати подрібнені овочі: кабачки, буряк, моркву, гарбуз. Якщо організм собаки без проблем сприймає сирі овочі (немає негативних реакцій з боку шлунково-кишкового тракту), то відварювати їх нема потреби.

Раз на тиждень у меню включають два яєчних жовтки. Якщо вівчарка добре переносить кисломолочні продукти, можна побалувати її кефіром, кислим молоком, йогуртом (не солодким, без фруктових або злакових добавок), знежиреним сиром.

2-3 рази на тиждень м'ясо допускається замінювати вареними субпродуктами: яловичими легенями, серцем, печінкою; індичими або курячими сердечками та шлуночками. Раз на тиждень у меню включають морську рибу, відварену й очищену від кісток. Підійде лосось, хек, форель, скумбрія, тріска.

Які продукти категорично не можна давати вівчарці:

Часник, цибулю, капусту, бобові;
горіхи, гриби;
солодкі фрукти;
свинину;
ковбасу та інші м'ясні напівфабрикати;
незбиране молоко;
річкову рибу;
борошняні вироби, солодощі;
будь-які смажені, копчені, жирні, пряні, мариновані продукти;
кістки (Всупереч поширеній думці, цей продукт собакам протипоказаний. Кістки засмічують шлунково-кишковий тракт і часто призводять до травм стравоходу і кишківника).
Натуральне харчування часто не здатне повністю покрити потребу вівчарки у вітамінах, тому може виникнути необхідність у вітамінно-мінеральних добавках. Проконсультуйтеся з цього питання з ветеринаром.

Як годувати німецьку вівчарку готовим кормом

Вівчарці підійде не будь-який сухий корм. Продукт має відповідати кільком умовам.

У складі корму має бути не більше 20% жирів і 40% вуглеводів, а ось тваринного білка, тобто м'яса, може бути до 70%.
Краще вибирати корми класу не нижче "преміум" або "holistic" (корми-холістики виготовлені з продуктів, які підійдуть навіть людям).
Склад має бути розписаний максимально докладно: яке саме м'ясо використовувалося і скільки його в продукті, які вітамінні добавки є в кормі, чи є рослинні компоненти і які конкретно тощо.
Для цуценят, хворих собак, вагітних або годуючих сук, псів, старших за 8 років, потрібно купувати спеціальні корми. Підібрати їх допоможе лікар.
Вівчарці не частіше ніж двічі на тиждень можна давати собачі консерви того ж бренду, що й сухий корм. Дуже важливо, щоб собача мисочка для води ніколи не була порожньою. Оновлювати воду потрібно раз на добу або частіше, при цьому щоразу посуд необхідно ретельно мити.

Додаткові вітаміни вихованцеві зазвичай не потрібні, оскільки в хорошому кормі вони є в достатній кількості, як і мінерали. А ось спеціальні ласощі давати можна (сухожильні снеки, висушені яловичі вуха тощо). Які саме ласощі підійдуть вашому вихованцеві та в яких кількостях, підкаже ветеринар.