Чим годувати шотландського кота: типи харчування, раціон, нюанси вибору корму

Щоб шотландський котик все своє котяче життя залишався активним, милим і приголомшливо "плюшевим", його потрібно правильно годувати "з пелюшок". Харчування скоттіша має бути ідеально підібране з урахуванням особливостей конкретної тварини і ретельно збалансоване. Налагодити годування пухнастика не так вже й складно, але й занадто халатно ставитися до цього процесу не варто. Розповідаємо все найважливіше, що слід знати про харчування шотландської висловухої кішки.

Чим годувати висловухого кота: особливості породи

Як і будь-яка штучно виведена порода кішок, скоттіш фолди (висловухі) і страйти (прямоухі) "грішать" схильністю до деяких захворювань. Найчастіші проблеми:

інфекції вух (особливо у фолдів) і очей;
шкірні захворювання;
остеохондроз;
запор;
захворювання сечостатевої системи;
ожиріння.
Останній пункт особливо ризикований, оскільки багато господарів не проти відгодувати вихованця до стану "солодкої булочки". Це виглядає мило, але ожиріння вкрай негативно позначається на здоров'ї та самопочутті тварини.

Багато котячих проблем успішно лікуються, ветеринарія зробила крок далеко вперед, проте більшості хвороб можна уникнути, просто налагодивши правильне харчування. І це цілком і повністю відповідальність господаря.

Як годувати шотландських висловухих котів: основні принципи

Існує два типи годування кішок - готовими кормами і натуральними продуктами. Поєднувати їх вкрай небажано, оскільки у шотландців часто бувають проблеми із засвоєнням мікроелементів, а спроба поєднувати різні типи годування неминуче призведе до дисбалансу речовин в організмі.

Вибрати систему харчування бажано ще до того, як ви заберете кошеня у заводчика. Якщо ж малюки народилися у вашої кішки, логічно годувати їх тим же, що їсть мама.

Коли кошеня потрапляє в новий дім, ідеально продовжувати давати йому ту їжу, до якої він звик. Однак систему годування можна змінити, головне - робити це поступово і після консультації з ветеринаром.

Велика помилка - думати, що організм котів схожий на наш, а значить улюбленцю можна давати "людську" їжу. Не можна! Навіть милі пупсики-скоттіші - хижаки за своєю природою, і харчування їм потрібне відповідне. У них зовсім інший обмін речовин. Коти відмінно засвоюють білки і жири, а ось вуглеводів їм потрібно зовсім небагато, виключно як джерело "швидкої" енергії. Потреба дорослого шотландця в білках становить щонайменше 60% раціону, жирам відводиться 15% (все це міститься в м'ясі, рибі, молочних продуктах), а відсотки, що залишилися, дістаються вуглеводам (крупи, овочі).

Що категорично не можна давати шотландцям:

солодкі, солоні, гострі, пряні страви;
мариновані та копчені продукти;
жирне м'ясо, особливо свинину;
консерви (крім спеціалізованих консервованих кормів для котів);
незбиране коров'яче молоко (коти дуже погано засвоюють лактозу);
цитруси, фрукти, горіхи;
бобові, картопля, гриби;
будь-які борошняні страви, включно з макаронами (скоттіші часто страждають на непереносимість глютену);
ковбасу, сосиски, шинку;
кістки (засмічують і травмують ШКТ).
Якщо ваш улюбленець проявляє інтерес до якихось продуктів із цього списку, ховайте їх ще ретельніше. Виняток - деякі фрукти. За погодженням з ветеринаром шотландця іноді можна балувати "забороненою" на кшталт бананів або динь.

У кота завжди має бути доступ до чистої води, обов'язково не холодної. Не залишайте їжу в мисці, якщо вихованець не з'їв всю порцію, особливо це стосується натуральних продуктів, які швидко псуються.

Як годувати шотландських кішок натуральними продуктами

Якщо ви обираєте натуральний раціон, готувати вихованцеві їжу доведеться окремо. Нагадуємо, що стравами зі свого столу котів годувати не можна! Натуральні продукти - прекрасні джерела вітамінів і макронутрієнтів, поживні речовини з такої їжі засвоюються організмом скоттіша краще, ніж з готового корму. Однак точно дотриматися балансу всіх елементів буде складно, найімовірніше, виникне необхідність давати улюбленцеві вітамінно-мінеральні препарати. Підібрати їх допоможе ветеринар.

З чого складається раціон кота при годуванні натуральними продуктами:

М'ясо (до 80% раціону): курка, індичка, кролик, нежирна яловичина, перепілки. Це основа меню шотландського кота будь-якого віку (за винятком періоду, коли малюки їдять тільки материнське молоко). М'ясо починають давати кошенятам з першого прикорму, спочатку його максимально подрібнюють, потім ріжуть невеликими шматочками. Більш дорослим котам фарш протипоказаний, він погано засвоюється і просто "пролітає" ШКТ тварини. М'ясо бажано давати сире, попередньо проморожене і/або ошпарене окропом. Котам із чутливим травленням продукт потрібно відварювати.
Каші: рисова, вівсяна. Круп у раціоні має бути не більше 10%, оскільки вуглеводи скоттішу майже не потрібні. Кашу варять на воді або нежирному бульйоні.
Овочі: морква, гарбуз, броколі, селера. Їх відварюють, подрібнюють і додають у кашу або до м'яса. Допустимі сирі овочі.
Кисломолочні продукти: кефір, кальцинований сир, нежирна ряжанка. Їх у великій кількості дають кошенятам, щоб скелет правильно сформувався за рахунок кальцію, що міститься в молочних продуктах. Коли малюкам виповнюється 8 місяців, кисломолочку в раціоні урізають.
Риба: тільки морська. З'являється в раціоні в 4-5 місяців. Рибу потрібно відварювати і ретельно видаляти з неї кістки. Давати не частіше кількох разів на тиждень.
Яйця - обов'язковий продукт у раціоні шотландців. Цінне джерело білка. Кошенятам до 4 місяців дають 1 жовток курячого яйця або 2 перепелиних (цілком), все у відвареному вигляді, потім яйця припустимо давати сирими (змішувати з кашею).
Субпродукти (відварені): курячі або індичі шлунки, сердечка, легені. Вводяться в раціон у 4-5 місяців.
Зелень: кріп, салат, петрушка або ж спеціальна трава, яку можна купити в зоомагазині і виростити на підвіконні. Деякі коти їдять зелень без додаткових хитрощів з боку господарів, більш примхливим "гурманам" траву подрібнюють і додають до основної "страви".
Годування шотландських кішок готовим кормом

Готові корми - ідеальний варіант для зайнятих господарів і тих, у кого немає бажання возитися із закупівлею продуктів і плануванням меню для пухнастого вихованця. Корм промислового виробництва містить всі необхідні шотландцеві вітаміни та мікроелементи, а кількість білків, жирів і вуглеводів у ньому ідеально збалансована. Однак це справедливо лише для продуктів преміум і супер-преміум класу, які виготовлені з високоякісної сировини, а не харчового сміття.

Підійдіть до вибору корму відповідально. Зверніть увагу, наскільки детально розписаний склад продукту. Обтічні формулювання на кшталт "апетитна індичка" або "соковита курочка" мають вас насторожити. Ці "чарівні" епітети можуть означати що завгодно: від натурального м'яса до перемеленого на борошно пір'я. Відповідальний виробник чітко розписує склад корму: скільки в ньому саме м'яса, скільки і яких субпродуктів, вітамінних добавок.

Для кожного котячого віку і стану здоров'я є свій корм: для кошенят, дорослих котів, алергіків, літніх тварин, вагітних кішечок тощо. Ідеально, якщо корм порекомендує ветеринар. Якщо ви турбуєтеся, що вихованцеві набридне гризти сухарики, запропонуйте скоттішу котячі консерви тієї ж марки, що і сухий корм. "Мокрого" корму в раціоні має бути не більше 30%.

Зовсім маленьким кошенятам (приблизно до 4 місяців) "сухарики" потрібно розмочувати водою. Але занадто довго цим не захоплюйтеся, оскільки тверді хрусткі гранули допомагають тварині очищати зуби.

Якщо ви годуєте вихованця хорошим готовим кормом, то давати йому вітаміни зазвичай не потрібно. У разі виникнення сумнівів з цього питання проконсультуйтеся з ветеринаром, втім, як і в будь-якій незрозумілій ситуації щодо вашого пухнастика.