Сфінкси - істоти майже "інопланетні", на звичайних кішок мало схожі. Люди часто ставляться до цих чарівних істот кардинально протилежно: або люблять, або категорично не сприймають. Якщо ви в першому таборі, то це станеться для вас. Розповідаємо, як і чим годувати кота-сфінкса, щоб він завжди залишався здоровим і таким же дуже красивим.

Харчування сфінксу: особливості породи

Існує кілька різновидів сфінксів: канадський, донський (дуже лисий), петерболд. Якоїсь істотної різниці в організації харчування котів цих порід немає, тому всі наведені нижче рекомендації універсальні.

Навіть найдивніший і повністю лисий сфінкс — це насамперед кіт, а значить — хижак. Як і пухнасті побратими, він потребує великої кількості тваринного білка. У природі котячі харчуються переважно м'ясом і птицею, рідше — рибою. Злаки та трава потрапляють до них в організм разом із вмістом шлунка видобутку, тобто у дуже невеликих кількостях. А для перетравлення глютена та крохмалю організм котів і зовсім не пристосований. Все це потрібно враховувати, вибудовуючи раціон вихованця.

Крім того, сфінкси мають особливості, які відрізняють їх від інших домашніх кішок.

Підвищена температура тіла. Нормальна температура дорослого сфінксу – близько 40°C, кошеня – 42°C. Метаболізм у них прискорений, а оскільки вовни немає (або є, але стільки, що її навіть згадувати не варто), сфінксам потрібно більше енергії для підтримки необхідного рівня тепла в організмі. Отже, їсти вони мають багато. Але важливо дотримуватися балансу, тому що навіть при «реактивному» метаболізмі можна розгодувати сфінкса до стану «пончика на ніжках». Нічого хорошого зайва вага вихованцю не принесе.
Схильність до проблем зі шкірою. У сфінксів досить міцне здоров'я, але шкіра їхнє слабке місце. Лисі вихованці часто страждають від акне, у них буває алергія, коти цієї породи активно пітніють. Важливо підібрати для сфінкса правильний шампунь, виключити з раціону потенційні алергени та обов'язково радитися з ветеринаром при найменших проблемах із чутливою шкірою улюбленця.
Крім згаданих вище особливостей, не варто забувати про загальні принципи годівлі котів, які справедливі і для сфінксу.

Один із найуразливіших органів кішки — нирки. Тому ніякої солі в їжі для тварин не повинно бути, а продукти з підвищеним вмістом кальцію та інших мінералів потрібно обмежувати.
Коти завжди повинні мати доступ до чистої нехолодної води. Якщо тварина харчується сухим кормом, добова норма води розраховується виходячи із співвідношення 1 до 3, тобто рідини має бути втричі більше ніж корми. Навіть якщо вихованець не випиває весь об'єм води, вона все одно має бути в мисці.
Кількість їжі на день та розмір порцій бажано встановити спільно з ветеринаром. Спеціаліст визначить норму, орієнтуючись на особливості вашого вихованця (рівень активності, вік, стан здоров'я).
Коти повинні харчуватися або натуральними продуктами, або готовим кормом. Поєднувати ці типи раціону не можна, щоб у організмі тварини не виник дисбаланс корисних речовин, що призведе до проблем зі здоров'ям.
Як правильно годувати сфінксу натуральними продуктами

За такого типу харчування готувати їжу для улюбленця доведеться окремо. Не давайте сфінксові продукти зі свого столу! Навіть якщо страва зроблена з дозволених котам інгредієнтів, сіль, спеції та інші суто «людські» нюанси приготування перетворять невинне м'ясо або кашу на потенційну отруту для кішки.

Що не можна давати сфінксу:

в'ялені, солоні, пряні, мариновані, копчені продукти;
ковбасу, шинку та інші м'ясні напівфабрикати;
незбиране молоко;
бобові, горіхи, картопля;
річкову рибу (у будь-якому вигляді);
гриби;
борошняні вироби;
крупи з глютеном (пшениця, вівсянка, ячмінь тощо);
консерви (крім спеціальних котячих);
свинину та будь-яке жирне м'ясо.
60% раціону сфінкса має становити тваринний білок: на першому місці м'ясо, потім субпродукти, у невеликих кількостях - риба та яйця. М'ясо підійде нежирне: індичка, телятина, кролик. Курка – потенційний алерген. Її можна увімкнути в меню, але робити це потрібно з обережністю.

М'ясо дають сирим, порізаним на дрібні шматочки. Продукт потрібно попередньо проморозити, а перед подачею ошпарити окропом, щоб уникнути зараження паразитами. Дуже зручно заздалегідь приготувати порційні пакетики з порізаним м'ясом, зберігати в морозилці і діставати за необхідності.

Субпродукти обов'язково відварюють. Сфінксам можна печінку, пташині серця та шлуночки, нирки, яловичу мову. Рибу дають у відвареному вигляді не частіше ніж раз на тиждень, кістки з неї необхідно ретельно видаляти. Бажано брати не надто жирну морську рибу (хек, лососеві, тріска).

Яйця (перепелині) дають 1-2 рази на тиждень у сирому або відвареному вигляді, їх зручно підмішувати в кашу. Пару разів на тиждень сфінксам у меню включають нежирні кисломолочні продукти, в ідеалі без вмісту лактози. Сир можна давати пожирніше (5-9%), але не частіше ніж раз на тиждень.

Кашу сфінксам варять із гречки, рису чи суміші цих круп. Основа для каші – вода або м'ясний бульйон. У готову порцію добре провареної крупи додають кілька крапель рослинної олії та подрібнені варені овочі: моркву, кабачки, броколі.

Натуральні продукти добре засвоюються організмом сфінкса, але вітамінів у такому раціоні часто недостатньо. Вихованцю потрібно періодично давати вітамінні препарати, їх призначить ветеринар.

Як годувати сфінксу готовим кормом

Фабричні корми - найпростіший і надійніший спосіб налагодити правильне харчування кішки. Потрібно вибирати корм хорошої якості, в якому вітаміни та корисні речовини ідеально збалансовані. Продукти економ-класу краще обходити стороною, оскільки здебільшого вони виготовлені з додаванням сої, рослинного білка та харчового сміття тваринного походження: сухожиль, шкур, кісток та іншої «некондиції».

Вибирайте корм категорій "преміум", "супер-преміум", "холістик" (тобто виготовлений з продуктів, придатних для харчування людині). Зверніть увагу на склад: білка має бути 33% і більше, тваринного жиру – не менше 23%. Жодних штучних ароматизаторів та інших «хитрощів», які виробники часто використовують для покращення смаку. Інгредієнти, з яких зроблений корм, мають бути розписані максимально докладно: яке м'ясо та субпродукти використовувалися, скільки їх у продукті.

При виборі корму враховуйте особливості саме вашого вихованця: вік, стан здоров'я, схильність до алергії тощо. Ідеально, якщо підібрати харчування допоможе ветеринар. Він же визначить норми годівлі, але у випадку з сухим кормом зробити це простіше — на упаковці зазвичай вказано, скільки продукту потрібно тварині.

Спеціальні котячі консерви теж можна включити до раціону, але трохи не більше третини норми харчування. Бажано купувати «мокрий» корм тієї ж марки, що і сухий.

Будь-які ласощі (жувальні снеки, висушені м'ясні палички тощо) потрібно давати з урахуванням денної норми харчування, тобто включати до загальної кількості необхідних кішці калорій.

Чим годувати кошеня сфінкса?

Тим самим, чим і дорослих особин, але з невеликими нюансами. Кошенятам потрібно більше кальцію, тому сир їм дають частіше: у віці 2–3 місяці щодня, з півроку до року — двічі на тиждень.

До 4 місяців яйця та м'ясо для кошенят обов'язково відварюють. Рибу та субпродукти починають давати не раніше 3 місяців. Молоко кошенятам не можна, як і дорослим тваринам, виняток - молочні суміші, розроблені спеціально для котів.

Якщо кошенят годують сухим кормом, приблизно до 3 місяців гранули потрібно розмочувати водою. Корм обов'язково має бути з позначкою «для кошенят». Принцип вибору торгової марки той самий, що у випадку з дорослими тваринами.

У 2 місяці кошенята повинні їсти не менше 6 разів на добу. З 3-х місяців кількість годівель поступово зменшують до 5. У півроку потрібно переводити малюка-сфінкса на триразове харчування. З 9 місяців - на дворазове, таким воно і залишиться на все котяче життя.

У разі виникнення будь-яких сумнівів щодо раціону та стану здоров'я кошеня або дорослого сфінкса обов'язково звертайтеся до ветеринара. Не варто самостійно вносити кардинальні зміни до системи харчування вашого улюбленця.