Пекінеси - собаки винятково красиві. Цю породу було виведено, щоб пухнасті милахи тішили погляд членів китайської імператорської сім'ї. Сьогодні пекінеси живуть не тільки в розкішних палацах, а й у звичайних квартирах, а ось догляд їм, як і раніше, потрібен майже королівський. Не лякайтеся, нічого складного в цьому немає, головне - налагодити правильне харчування. Розповідаємо, як годувати пекінеса, щоб він залишався красивим і здоровим все своє собаче життя.

Харчування пекінеса: особливості породи

У всіх представників штучно виведених порід собак є слабкі місця, навіть у тих, хто загалом може похвалитися міцним здоров'ям. Пекінес - не виняток. Ці собаки - класичні "диванні подушки", вони вважають за краще більшу частину дня проводити в положенні лежачи. Водночас апетит у пекінесів відмінний, вони не проти поласувати чимось смачненьким у великих кількостях. Обжерливість укупі з низькою активністю призводить до однієї з головних проблем - ожиріння.

Зайва вага посилює навантаження на дихальну систему і суглоби, у собаки підвищується ризик вивихів, розвивається остеохондроз. Однак позбавляти улюбленця жирів, щоб він не товстішав, теж не можна, оскільки жир необхідний для здоров'я шкіри та шерсті. Тому головні принципи, за якими потрібно вибудовувати харчування улюбленця - поміркованість і баланс.

Ще одна важлива особливість породи - будова голови. Пекінеси належать до собак-брахіцефалів: у них сплюснута мордочка, укорочена щелепа, вузькі дихальні шляхи. Через ці нюанси потрібно дотримуватися кількох важливих правил.

Пекінесу не можна давати їжу великими шматками. Песик не зможе їх прожувати і буде ковтати, ризикуючи щонайменше погіршити роботу шлунково-кишкового тракту, щонайбільше - вдавитися і задихнутися.
Укорочена щелепа заважає пекінесу не тільки жувати великі шматки, але і їсти рідку їжу. Бульйони та супчики з раціону краще виключити.
Специфічна будова дихальних шляхів - пряме протипоказання до підвищеної активності. При цьому рух необхідний пекінесам для формування і підтримки м'язового корсета. Тому в прогулянках важлива помірність і регулярність.
Пекінеси також схильні до алергії та розвитку сечокам'яної хвороби. Тваринам-алергікам потрібен або спеціальний готовий корм, або натуральне меню, з якого виключені всі алергени (навіть потенційні). Щоб не виникла друга проблема, приберіть з раціону всі продукти, в яких є сіль, а багату кальцієм молочку давайте тільки цуценяті, але не дорослому собаці.

Годувати пекінеса можна або готовим кормом, або натуральними продуктами. Поєднувати ці типи раціону не можна, а ось переходити з одного на інший можна, але дуже акуратно, під контролем ветеринара.

Будь-які сумніви щодо харчування теж мають стати приводом для звернення до ветеринара. Він допоможе підібрати корм або скласти натуральне меню, порекомендує вітамінні добавки (якщо в них є необхідність), скоригує розмір порцій і добову норму харчування.

Як правильно годувати пекінеса натуральними продуктами

Цуценята приблизно до 2 місяців харчуються материнським молоком, а потім повністю переходять на звичайний раціон. Кількість годувань протягом першого року життя поступово зменшується, а порції збільшуються.

У 2 місяці цуценята їдять не менше 6 разів на день.
До п'ятимісячного віку кількість годувань скорочують до 4-х.
До півроку цуценя має їсти 3 рази на день.
З 9 місяців пекінеса потрібно плавно переводити на дворазове харчування, таким воно і залишиться надалі.

Важливо: дорослого собаку годують після прогулянки.

Основа натурального раціону - нежирне м'ясо: яловичина, індичка, кролик, курка. Остання - потенційний алерген, тому вводити її в меню потрібно акуратно. Зовсім маленьким цуценятам м'ясо дають у відвареному вигляді, з півроку можна запропонувати улюбленцеві сирий продукт. Щоб уникнути зараження паразитами, м'ясо треба кілька днів потримати в морозилці, а перед подачею ошпарити окропом. Не забувайте, що м'ясо потрібно або перемолоти у фарш, або порізати невеликими шматочками.

У раціоні пекінеса обов'язково має бути каша: рисова, гречана. Цуценятам її варять на безлактозному молоці або спеціальному молоці для собак. Дорослим тваринам крупу відварюють на воді, нежирному м'ясному бульйоні. У готову кашу потрібно додавати трохи лляної або оливкової олії, туди ж можна підмішати подрібнене м'ясо і відварені овочі (кабачки, гарбуз, ріпа). Багатьом пекінесам така соковита "збірна солянка" дуже до смаку.

Щоб меню улюбленця було більш різноманітним, обов'язково додайте в нього субпродукти (починаючи з 4-5 місяців). Підійдуть кролячі або пташині сердечка, яловичий язик і серце, індичі шлуночки. Не буде зайвою і риба - тільки морська, нежирна, гіпоалергенна (хек, тріска). І субпродукти, і рибу потрібно відварювати, а з риби ще й ретельно видаляти кістки.

З трьох місяців пекінесам потрібно давати яйця, краще перепелині. Цуценятам яйця відварюють, дорослим собакам дають сирими (підмішують у кашу) не частіше ніж двічі на тиждень.

Кефір, сир та інші кисломолочні продукти у великих кількостях дають цуценятам, щоб їхні кістки правильно формувалися. Найкраще купувати вихованцеві молочку, призначену маленьким дітям: такі продукти добре засвоюються, в них багато кальцію. До 7 місяців кількість молочних продуктів у раціоні пекінеса зменшується до мінімуму, оскільки гострої потреби в кальції вже немає, а його надлишок призведе до проблем із нирками. Іноді можна балувати улюбленця сиром і кефіром, але рідко і тільки як ласощі.

Продукти, які пекінесу категорично протипоказані:

жирне м'ясо і будь-які м'ясні напівфабрикати;
копчені та мариновані продукти;
гостра, пряна, солодка їжа;
усі борошняні вироби;
картопля і всі види капусти;
бобові;
консерви (крім спеціальних собачих, але й ті дають тільки в тому разі, якщо собака харчується готовим кормом);
насіння, горіхи, гриби;
будь-які солодкі фрукти;
незбиране молоко, вершкове масло;
кістки (засмічують ШКТ, травмують стравохід і кишечник).
Ніколи не підгодовуйте вихованця шматочками зі свого столу. Навіть нешкідлива парова котлетка містить сіль, яка собаці протипоказана. До того ж же жебракування біля столу погано впливає на виховання собаки.

Не залишайте їжу в мисці довше, ніж на 15-20 хвилин. Якщо вихованець не з'їв усю порцію, все одно прибирайте і не давайте ніяких перекусів до наступного прийому їжі. А вже якщо собака і зовсім відмовляється їсти протягом дня, це привід терміново звернутися до ветеринара.

Годування пекінеса готовим кормом

Сухий корм - прекрасний вибір для пекінеса. У ньому є всі необхідні собаці вітаміни, а мікро- і макронутрієнти ідеально збалансовані. Але все це справедливо тільки стосовно кормів хорошої якості. Якщо ви подумуєте обійтися продуктом економ-класу, краще відразу відмовтеся від цієї ідеї.

Пекінесам підійде корм класу не нижче "преміум", "холістік" і "супер-преміум". М'яса в продукті має бути не менше 40%. Зверніть увагу, як розписаний склад. Сумлінні виробники вказують компоненти максимально докладно: яке саме м'ясо або субпродукти використовувалися, скільки їх у кормі. Загальні формулювання на кшталт "птах" або "продукти тваринного походження" - вірна ознака того, що в кормі є харчове сміття на кшталт шкур, кишок та інших малоприємних інгредієнтів.

Гранули корму мають бути невеликими. Цуценятам до 3 місяців "сухарики" потрібно розмочувати водою, навіть якщо ви даєте вихованцеві відповідний за віком корм з позначкою "puppies" або "junior".

Вологий корм допускається лише як доповнення до сухого. Собачі консерви дають псу не частіше 2-3 разів на тиждень. У вихованця завжди має бути доступ до чистої води кімнатної температури. Міняти воду в мисочці потрібно не рідше 1 разу на добу.

Якщо пекінес з якоїсь причини відмовився від корму, запропонуйте йому інший. Перед цим бажано проконсультуватися з ветеринаром. Він же порадить, який корм підійде собаці в особливі життєві періоди: хвороба, вагітність, період годування тощо.