Важко уявити милішого песеля, ніж чарівниця-мопс. Ця порода вже багато років має стабільну популярність у собачників усього світу. Однак мопс — не лише об'єкт захоплення та любові, а й величезна відповідальність. Щоб вихованець був здоровий, потрібно забезпечити йому правильний догляд, і найважливіше – налагодити харчування. Якщо спочатку підійти до цього питання з усією серйозністю, надалі годування мопсика стане рутинним заняттям і не завдасть великих турбот. Розповідаємо, як правильно годувати мопси, щоб не ускладнювати життя ні господарям, ні вихованцю.

Годування мопсу: особливості породи

Симпатична плеската мордочка з великими очима і складочками має наукове визначення: собак з такою будовою голови називають брахіцефалами. Виглядають вони мило, але особлива форма черепа стає причиною багатьох проблем. Якщо про них знати, то вони не надто затьмарюватимуть життя песика.

Через укорочену щелепу мопсам важко пережовувати великі шматки їжі. Тварина їх просто ковтає і часто давиться, що може призвести навіть до смерті. Тому їжа має бути порізана маленькими шматочками або перемолота у фарш. Якщо собака харчується сухим кормом, вибирайте продукт із дрібними гранулами.
У мопсів звужені дихальні шляхи. Через це собака вимушено дихає інтенсивніше та частіше, навантаження на серце збільшується, страждають судини. Щоб не посилювати цю і без того неприємну особливість, не годуйте вихованця жирною їжею, яка негативно впливає на серцево-судинну систему.
Слабке серце та нестандартна частота дихання – протипоказання до надмірної фізичної активності. Мопси не надто рухливі, вони люблять прикидатися «диванною подушкою». Сама природа наділила їх такою вдачею, щоб уберегти від біди. Тому не намагайтеся зробити прогулянку з вихованцем дуже активним і насиченим, мопсам такий «фітнес» не потрібен.
Мопс схильні до ожиріння. Рухаються вони мало, а ось ласощі готові хоч весь день. Тому важливо дотримуватися режиму харчування (про нього поговоримо нижче), а в перервах між їдою не підгодовувати улюбленця смакотами зі свого столу. Собака не зможе «виявити силу волі» і відмовитися від ласого шматочка. Вся відповідальність за перегодовування лежить на господарях!

Ще одна часта проблема мопсів - схильність до алергії. Курку, яйця, моркву, бобові, кукурудзу, буряк і загалом будь-які продукти, які можуть викликати алергію, потрібно урізати в раціоні до мінімуму або взагалі виключити. При найменших алергічних проявах одразу звертайтеся до ветеринару.

Якщо ви плануєте годувати мопс натуральними продуктами, то давати йому сухий корм паралельно з основним меню не можна - і навпаки. Потрібно вибрати лише одну систему харчування: корм чи натуралку. Поєднання обох раціонів спровокує проблеми із ШКТ та призведе до дисбалансу корисних речовин в організмі тварини.

Чим годувати мопси: натуральне меню

Мопсики — солодкі булочки та матраци, але все одно хижаки, тому м'ясо їм потрібно їсти щодня. Тваринний білок - основа меню собаки, решта елементів - допоміжні.

Раціон мопсу:

М'ясо повинне складати 70% меню. Через схильність до ожиріння жирне м'ясо не підійде, краще віддати перевагу яловичині, індичці, кролятині, перепілкам. Якщо мопс має здоровий ШКТ, м'ясо слід давати сирим. Шматочки або фарш необхідно попередньо потримати в морозилці (від 2 днів), а перед подачею ошпарити окропом, щоб зменшити ризик зараження гельмінтами. Цуценятам м'ясо відварюють.
Щодня в раціоні мопсу повинні бути крупи та овочі. Рис або гречку відварюють на легкому м'ясному бульйоні чи воді, овочі відварюють або дають сирими у подрібненому вигляді. Через схильність до алергії «овочевий кошик» мопсу дуже обмежений: вихованцю сміливо можна давати тільки кабачки та гарбуз. Морква допускається тільки в тому випадку, якщо організм мопсика добре приймає. Кашу з овочами можна давати як самостійну страву або змішувати з м'ясом.
У раціоні мопса має бути рослинна олія (лляна, оливкова). Його у невеликій кількості підмішують у кашу. Двічі на тиждень олію можна замінити риб'ячим жиром.
Раз на тиждень м'ясний прийом їжі замінюють на рибний, хоча це не обов'язковий продукт. Риба має бути морська, гіпоалергенна, ідеальні варіанти - тріска або хек. Шматочки потрібно відварити та ретельно видалити з них усі кістки.
Від 2 до 4 разів на тиждень мопсу дають варені субпродукти: пташиною або кролячою печінку, індички серця, яловичу мову.
Сир дають раз на тиждень.
Не частіше разу на тиждень можна давати два сирі перепелині яйця. Щоб вихованець точно їх з'їв, яйця бажано змішати з кашею, м'ясом чи сиром.

Собаку потрібно годувати одночасно, бажано після прогулянки. Не залишайте їжу в мисці довше 20 хвилин. Якщо мопс не доїв, все одно приберіть залишки і ретельно вимийте посуд. До наступного прийому їжі годувати вихованця не потрібно, цей «добрий намір» призведе до порушення дисципліни та збою харчових звичок.

Дуже маленьких цуценят (до 2 місяців) годують 6 разів на день. Потім кількість годування поступово знижують, а розміри порцій збільшують. У 3 місяці маленький мопс повинен їсти 5 разів на день, у 4 - не більше 4 разів, з півроку цуценя переводять на триразове харчування. Дорослий мопс їсть двічі на день.

Натуральний раціон не завжди забезпечує собаку необхідною кількістю вітамінів та мікроелементів. Відвідайте ветеринара, щоб дізнатися, чи потрібне вашому вихованцю вітамінно-мінеральне підживлення.

Що не можна їсти мопсам

Головна заборона – їжа з господарського столу. «Людські» продукти не пасують собакам! Сіль, спеції, велика кількість жирів, методи приготування (запікання, обсмажування) зроблять навіть нешкідливий шматочок м'яса шкідливим для мопсу.

Що ще не можна давати собаці:

картопля, цибуля, часник, редис, будь-які бобові та капусту;
річкову рибу;
кістки;
гриби, оливки;
копченості, будь-які м'ясні напівфабрикати та фастфуд;
пшеницю та всі її похідні, включаючи випічку та макарони;
горіхи;
морепродукти;
солодощі;
цільне молоко та вершкове масло, жирний твердий сир та сир;
"людські" консерви.
Як годувати мопса готовим кормом

Враховуючи схильність мопсиків до алергії та ожиріння, готовий корм – ідеальний варіант для цієї породи. Якщо дотримуватися норм годування (вони вказані на упаковці корму, або їх допоможе підібрати ветеринар), то розгодувати вихованця до стану «кульки на ніжках» навряд чи вийде. У хорошому кормі всі необхідні собаці речовини, вітаміни та мікроелементи ідеально збалансовані, потреби у додаткових препаратах зазвичай не виникає. Вітамінне підживлення може знадобитися тільки хворим, вагітним, годуючим, літнім тваринам.

Мопсам потрібно купувати корм не нижче категорії holistic або супер-преміум. Продукт не обов'язково повинен бути призначений конкретно для мопсів, підійде корм з позначкою «для дрібних порід». Обов'язково вивчіть склад. Добросовісні виробники докладно розписують, з чого складається продукт: які види м'яса використовувалися, скільки їх (у відсотковому співвідношенні), які додані вітаміни та мінерали.

У кормі не повинно бути рослинного білка, цукру, солі, підсилювачів смаку, синтетичних барвників та ароматизаторів. Корм з великою кількістю хімії мопсик напевно буде їсти із задоволенням, адже він добре пахне, і смак у нього інтенсивний, але ніякої користі такий продукт не принесе.

Іноді можна давати вихованцю консерви тієї ж торгової марки, що й сухий корм, але змішувати «сухарики» з «мокрою» їжею не можна. Консерви дають не частіше ніж двічі на тиждень.

Мопс, який харчується готовим кормом, потребує достатньої кількості чистої води. Слідкуйте, щоб у вихованця завжди був доступ до неї. Вода не повинна бути холодною, а міняти її в мисці потрібно не рідше одного разу на добу.

Важливо: якщо мопс відмовляється від корми, спробуйте запропонувати йому продукцію іншого бренду. У крайньому випадку можна перевести собаку на натуральний раціон, але робити це потрібно плавно та обов'язково під контролем ветеринара.