Французькі бульдоги - одна з найбільш "модних" нині порід собак, що не дивно, адже ці милі створіння з пухкими щічками підкорять кого завгодно. Однак ці чарівнята вимагають до себе уважного ставлення через фізичні особливості. Не лякайтеся, нічого надто складного в догляді за бульдожкою немає. Головне - стежити за здоров'ям і кондицією вихованця, а для цього важливо налагодити правильне харчування. Про нього і поговоримо.

Французький бульдог: годування з урахуванням особливостей породи

Бульдожки - собаки-компаньйони, але в жодному разі не "диванні подушки". З французиками потрібно багато гуляти, а ось перегодовувати не можна. У бульдога має бути розвинена мускулатура, без натяку на ожиріння. Однак захоплюватися активністю теж не варто, оскільки бульдожки мають слабке серце і проблеми з дихальною системою, зумовлені будовою черепа.

Таких собак називають брахіцефалами, до цієї категорії також відносяться мопси, хіни та інші песики з "плескатими" носиками й очима трохи навикаті. Мордочки брахіцефалів виглядають симпатично, але самим собаками вони доставляють масу незручностей.

Саме у французів специфічна форма голови провокує такі проблеми:

Для повноцінної вентиляції легенів собаці доводиться докладати підвищених зусиль. Чим більша маса тіла, тим важче дихати.
Через коротку щелепу французький бульдог не може розгризати і повноцінно пережовувати великі шматочки їжі.
Загин стравоходу і слабкий тонус верхнього відділу шлунка ускладнюють проковтування і перетравлення їжі.
Виходячи з вищесказаного, наводимо головні правила годування французького бульдога:

Їжу для вихованця потрібно різати невеликими шматочками. Якщо це готовий корм - гранули мають бути маленькими.
Перегодовування - зло! Товстий бульдог тільки має милий вигляд, на ділі ожиріння призводить до проблем із серцем, суглобами, диханням. Собаку доведеться садити на дієту, адже худнути за допомогою фізичних навантажень бульдожкам не можна.
Французи схильні до алергії, тому потенційних алергенів краще уникати або включати їх у раціон з підвищеною обережністю.
Не годуйте вихованця їжею зі свого столу! Це веде до порушення дисципліни, ожиріння та підірваного здоров'я собаки. Людська їжа з сіллю, цукром, прянощами тощо тваринам суворо протипоказана.
Годувати француза потрібно або натуральними продуктами, або готовим кормом. Змішувати ці типи харчування не можна. Якщо собаку з якихось причин (алергія, відмова від їжі) потрібно перевести на іншу систему годування, робіть це плавно, попередньо отримавши консультацію ветеринара.

Годувати дорослого бульдога потрібно двічі на день після прогулянки. Не залишайте порцію їжі в мисці довше, ніж на 15-20 хвилин. Навіть якщо пес не доїв, прибирайте залишки. Не намагайтеся догодувати собаку з рук, запропонувати щось інше або "підсолодити" йому життя забороненими ласощами. Нічого, крім шкоди, така "благодійність" не принесе.

У собаки завжди має бути доступ до чистої води, незалежно від того, який тип харчування ви практикуєте.

Розмір порції та добова кількість їжі - норма суто індивідуальна. Вона залежить від віку, стану здоров'я, маси тіла, життєвого періоду тварини (наприклад, вагітність). Визначитися з розміром порції вам допоможе ветеринар. Якщо з якихось причин немає можливості проконсультуватися з фахівцем, орієнтуйтеся на кондицію пса. Бульдожка має бути масивним (але не товстим), активним, веселим; шерсть - блискуча і гладенька, без ділянок, що "лисіють". При виникненні будь-яких сумнівів візит до ветеринара обов'язковий!

Натуральний раціон французького бульдога

Основа раціону француза - тваринний білок (60-70%). Жирів має бути небагато, як і вуглеводів: вони потрібні для балансу корисних речовин в організмі собаки і як джерела додаткової енергії. Надлишок жирів і вуглеводів шкодить здоров'ю вихованця. Все це потрібно враховувати, вибудовуючи раціон.

Чим годувати бульдога:

Нежирне м'ясо - головний продукт у меню. Підійде телятина, індичка, кролик. Курка - потенційний алерген, з нею потрібно дотримуватися обережності. М'ясо дають сирим, попередньо проморозивши шматочки й ошпаривши їх окропом. Для песиків із чутливим травленням м'ясо відварюють.
Субпродукти: рубець, серце, індичі шлуночки, легені. 3-5 разів на тиждень, обов'язково у відвареному вигляді.
Риба: морська, нежирна (хек, тріска). Давати раз на 2 тижні, замінюючи один м'ясний прийом їжі. Рибу потрібно відварювати й очищати від кісток.
Яйця: раз на тиждень, бажано тільки перепелині (2-4 штуки), відварені або сирі. Можна підмішувати яйця в кашу або сир.
Кисломолочні продукти: сир - 1 раз на тиждень; кефір, ряжанка, йогурт без цукру й ароматизаторів - 1-2 рази на тиждень.
Каші: рисова, гречана, вівсяна на воді або нежирному м'ясному бульйоні. Давати щодня.
Овочі (варені або сирі): броколі, цукіні, гарбуз, морква. Можна підмішувати в кашу або до м'яса. Обов'язково подрібнювати.
Рослинна олія: лляна, оливкова (у кашу).
Не давайте бульдожці кістки, вони засмічують і травмують шлунково-кишковий тракт. Краще запропонуйте вихованцеві спеціальні собачі ласощі: кісточки зі спресованих сухожиль, сушені яловичі вуха тощо.

Важливо: вітаміни з натуральних продуктів добре засвоюються організмом собаки, але в більшості випадків їх недостатньо. Щоб харчування бульдожки було повноцінним, попросіть ветеринара підібрати вітамінно-мінеральну підгодівлю (якщо лікар вважатиме, що в цьому є необхідність).

Годування французьких бульдогів готовим кормом

Якісний готовий корм повністю забезпечує організм собаки потрібними речовинами. Білки, жири, вуглеводи і вітаміни в ньому ідеально збалансовані, тому вихованець не потребує додаткових препаратів. Не бійтеся, що бульдогу набридне харчуватися одним і тим самим продуктом день у день. Собака - не людина, тяга до різноманітності в харчуванні їй не властива, якщо тільки ви самі не привчите улюбленця до шкідливих смаколиків. Стабільність і баланс - ось найважливіші критерії собачого меню.

Вибираючи корм, не поспішайте хапати першу-ліпшу упаковку з написом "Для французьких бульдогів". Таке маркування зовсім не свідчить про те, що продукт якісний. Спочатку уточніть категорію корму, він має бути не нижчим за клас "преміум", в ідеалі - "супер-преміум" або "holistic" (тобто виготовлений із продуктів, придатних для їжі людині). Корми економ-класу краще обходити стороною, оскільки їх виготовляють із найгіршої сировини, тобто харчового сміття.

Уважно вивчіть склад. Французьким бульдогам потрібен корм із вмістом натурального м'яса від 35% і вище. У продукті не повинно бути глютену, цукру, барвників, підсилювачів смаку, ароматизаторів (цим грішать товари економ-класу). Усі інгредієнти мають бути розписані максимально докладно: яке саме м'ясо використовували, скільки в складі субпродуктів тощо.

Допускається включення в раціон собачих консервів тієї ж торгової марки, що і сухий корм.

Для особливих випадків (цуценята, старі тварини, алергіки тощо) вибирайте корм із відповідною позначкою на упаковці.

Якщо хочете побалувати вихованця ласощами (собаче печиво та інші спеціальні снеки), краще попередньо проконсультуйтеся з ветеринаром. Він підкаже, які ласощі можна давати саме вашому бульдожці.