Чим годувати чихуахуа: раціон дорослого собаки

Чихуахуа - еталон мініатюрності, крихітна грудочка краси та радості. Ці витончені створіння заслуговують не тільки захоплення, а й постійної турботи з боку господарів. Через тендітну статуру чихуашки швидко і часом дуже бурхливо реагують на будь-які похибки в догляді та харчуванні, тому раціон крихітки має бути ретельно продуманий і збалансований. Розповідаємо, як годувати чихуахуа, щоб собака до похилого віку залишався здоровим, активним і красивим.

Харчування чихуахуа: загальні принципи

Будь-якого собаку, зокрема маленьких порід, можна годувати або натуральними продуктами, або готовими кормами. Поєднувати ці системи харчування не можна з двох причин:

Для успішного перетравлення і засвоєння натуральних продуктів і сухих кормів організм собаки задіює різні ферменти. Якщо годування буде змішаним, у шлунково-кишковому тракті крихітки-чихуахуа почнеться формений хаос, який неминуче призведе до проблем зі здоров'ям.
Сухий корм вже містить всі необхідні собаці вітаміни, мікроелементи і макронутрієнти, вони ж містяться в натуральній їжі, але в інших пропорціях. Безладне змішування різних типів харчування призведе до дисбалансу корисних речовин в організмі пса. Наслідки - ті самі, що і в першому пункті.
Ідеально, якщо ви годуватимете собаку за тією ж системою, до якої він звик у заводчика, будучи ще цуценям. Але це не завжди можливо. Чихуашки - страшні гастрономічні вередуни. Вони можуть відмовитися від одного виду корму на догоду іншому, або взагалі перестануть їсти будь-які "сухарики". Іноді у собаки починається алергія на корм. У подібних випадках вихованця потрібно перевести на альтернативний вид годування, але робити це потрібно поступово, бажано, під контролем ветеринара.

Дорослих чихуахуа годують двічі на день. Незалежно від типу харчування, у собаки завжди має бути доступ до чистої води. Міняти воду в мисочці потрібно не менше 1 разу на добу.

Обов'язково привчайте свою чихуашку до суворого графіка: годуйте в один і той самий час, не залишайте їжу в мисці довше, ніж на 15-20 хвилин. Не з'їв - їжу прибираємо і до наступного годування нічого не даємо. Пам'ятайте - в годуванні крихітки-чихуахуа важлива стабільність і навіть деяка одноманітність. Спроби "умовити" улюбленця поїсти, запропонувавши йому щось смачненьке поза графіком, призведуть до примх і можливої відмови від основних прийомів їжі.

Чихуахуа (як і будь-яким іншим собакам) категорично не можна "людську" їжу. У цю категорію входять як і відверто шкідливі продукти на кшталт копченостей і солодощів, так і цілком нешкідливе нежирне м'ясо, але приготоване з додаванням солі та спецій. Собакам протипоказані прянощі, маринади, смажені продукти.

Що ще не можна чихуашкам:

капусту, солодкий болгарський перець, часник, цибулю, редис;
картоплю і бобові;
макарони, хліб та інші борошняні вироби;
свинину та інше жирне м'ясо;
шоколад;
кістки (засмічують і травмують ШКТ);
сиру рибу;
незбиране молоко;
ковбасні вироби.
Чихуахуа часто виявляють інтерес до фруктів. На цю категорію суворої заборони немає, але включати фрукти в раціон собаки можна тільки після схвалення ветеринара.

Годування чихуахуа натуральними продуктами

Цей варіант підходить для господарів, які готові витратити час і докласти зусиль, щоб готувати своєму улюбленцю окреме меню. Годування натуральними продуктами має свої плюси і мінуси. З одного боку, раціон чихуахуа буде різноманітним, та й вітаміни з такої їжі засвоюються краще, ніж із сухого корму. З іншого - при мініатюрних розмірах порції складно скласти меню улюбленця так, щоб задовольнити щоденну потребу крихітки-чихуа в корисних речовинах. Тому при натуральному раціоні собаці часто потрібно давати додаткові вітамінні препарати. Тільки не займайтеся самолікуванням! Будь-які добавки має призначати ветеринар.

У середньому дорослий чихуахуа з'їдає на день 120 г їжі. Це дуже приблизна норма, яку можна і потрібно варіювати залежно від кондиції пса, стану його здоров'я, віку і життєвого періоду. Наприклад, вагітним і годуючим сукам їжі потрібно давати більше звичної норми.

З чого складається натуральний раціон чихуахуа:

М'ясо (50-60% "продуктового кошика"): кролятина, конина, телятина, індичка. Курка може викликати алергію, тому давати її слід з обережністю. М'ясо дають у сирому вигляді, порізаним на дрібні шматочки. Попередньо м'ясо або відварюють, або 2-3 дні проморожують, а потім доводять до кімнатної температури й ошпарюють окропом.
Каші (не менше 20%): рис, вівсянка, гречка. Кашу готують на воді або нежирному м'ясному бульйоні. У готову порцію додають кілька крапель олії.
Овочі (відварені або сирі): броколі, гарбуз, морква, кабачки. Овочі дрібно ріжуть або труть на тертці й додають у кашу.
Яйця: куряче - 1 на тиждень (відварене) або перепелині - 2-3 на тиждень (можна вмішати в кашу в сирому вигляді).
Кисломолочні продукти: кальцинований сир, кефір, нежирний йогурт без смакових добавок і ароматизаторів. Кисломолочку дають не менше 2 разів на тиждень, оскільки це найцінніше джерело кальцію, необхідне крихким кісткам чихуахуа.
Риба: тільки морська (нежирна) і тільки відварна. Рибу дають не менше 1 разу на тиждень, замінюючи нею один м'ясний прийом їжі.
Субпродукти: яловичий язик, індичі сердечка, печінка. Давати 2-3 рази на тиждень у відвареному вигляді.
Як правильно годувати чихуахуа готовим кормом

Для собак дрібних порід харчування готовим кормом - чудовий варіант, адже навіть невелика порція "сухариків" або консервів містить усі необхідні поживні речовини та вітаміни. Але це твердження справедливе тільки стосовно кормів категорій преміум, супер-преміум і holistic. Перші два види виготовлені з високоякісних інгредієнтів, а корми-холістики взагалі роблять із продуктів, придатних у їжу людині.

Ідеально, якщо корм допоможе підібрати ветеринар. Якщо ж такої можливості немає, ретельно вивчіть інформацію про товар, на який припав ваш вибір. На упаковці має бути вказана не тільки категорія корму, а й докладний склад. Тобто не просто обтічне формулювання на кшталт "ніжна курочка", а конкретні дані: який тип м'яса використовували, чи є в складі субпродукти, які, скільки тощо.

На упаковці також має бути вказана добова норма продукту залежно від віку та/або ваги тварини. Деякі виробники навіть кладуть в упаковку мірний стаканчик. Для "особливих" випадків (цуценята, вагітні та годуючі суки, собаки-алергіки, літні тварини) обирайте корм з відповідною позначкою на етикетці.

Для різноманітності можна ввести в раціон "собачі" консерви тієї самої торгової марки, що й сухий корм. Консерви мають становити не більше 30% раціону. Якщо ви хочете потішити улюбленця спеціальними ласощами (сухожильні кісточки, сухі яловичі вуха, печиво тощо), краще попередньо порадьтеся з ветеринаром.

Будьте уважні! Не давайте чихуахуа корми економ-класу навіть заради "спробувати". Річ у тім, що дешевий продукт для собак майже завжди роблять з використанням інтенсивних ароматичних добавок. Є ризик, що чихуашка "закохається" в цей запах і відмовиться їсти якісний корм, який зазвичай пахне більш нейтрально.