Стерилізація кішки - найнадійніший спосіб уникнути появи небажаного потомства і відкоригувати поведінку тварини, яка багато в чому залежить від гормональних "бур". Ідеально провести процедуру ще до першої тічки, але так виходить не завжди. Якщо ваша улюблениця вже встигла народити кошенят (і навіть не один раз), стерилізацію теж можна і потрібно робити. Розповідаємо, навіщо і коли стерилізувати кішку після пологів.

Навіщо потрібна стерилізація кішки після пологів

Перша і найголовніша причина - запобігання появи на світ небажаного потомства. Навіть якщо ваша кішка породиста, але розведенням ви займатися не плануєте, стерилізація - оптимальний варіант для вирішення цієї проблеми раз і назавжди. "Глушити" природні позиви за допомогою медикаментозних препаратів неефективно і шкідливо для здоров'я тварини.

У випадку зі звичайними дворовими кішками ця проблема більш ніж актуальна. Навіщо допускати появу на світ кошенят, які нікому не потрібні? Давайте відверто - прилаштувати безпородних малюків дуже складно. Коли це зробити не вдається, господарі йдуть на крайні заходи: або присипляють кошенят, або викидають їх на вулицю. Кількість бездомних котів зростає, і нічого хорошого в цьому немає.

Але часто буває так, що господарі з благих спонукань дають кішці народити хоча б один раз. Усе через поширений міф, що муркотун має народити потомство на світ "для здоров'я". Це небезпечна помилка. Ветеринари не втомлюються повторювати, що пологи і вигодовування кошенят не додають кішці здоров'я, тому не варто піддавати улюбленицю такому сумнівному щастю. Повірте, кішка не засмутиться, що її позбавили "радощів материнства". Тварини не усвідомлюють таких речей, вони живуть інстинктами.

Часто стерилізацію після пологів безпородні кішки отримують після того, як їх підібрали на вулиці. Наприклад, волонтери рятують вагітну або годуючу кішку. Щоб прилаштувати таку тварину, роблять стерилізацію. Мурлика, "не обтяжена" можливими наслідками у вигляді потомства, швидше знаходить нових господарів.

У випадку з породистими кішками стерилізацію після пологів зазвичай роблять і з низки інших причин:

перші пологи пройшли з ускладненнями, і надалі вагітність тварині протипоказана;
кішка досягла похилого віку, коли пологи можуть стати для неї фатальними;
за медичними показаннями;
у першому посліді були кошенята з дефектами, і подальші спроби отримати здорове потомство не мають сенсу;
господарі хотіли отримати потомство з різних причин (роздати кошенят друзям, продати, спробувати свої сили в розведенні), але згодом вирішили відмовитися від цієї ідеї.
Навіщо ще робити стерилізацію:

знижується ризик розвитку небезпечних захворювань репродуктивної системи, зокрема онкології;
збільшується тривалість життя кішки;
поведінка тварини стає більш рівною, вона більше не залежить від статевих гормонів.
Коли кішку можна стерилізувати після пологів

Якщо кішці для розродження потрібен кесарів розтин, то провести стерилізацію можна під час цієї операції. Роблять це або за медичними показаннями, або за бажанням господарів. У другому випадку потрібно дуже добре зважити всі "за" і "проти", тому що стерилізація під час кесаревого розтину небезпечна.

Під час проведення процедури можливі ускладнення: кровотеча, пошкодження судин і молочних проток, повільне загоєння післяопераційних швів.
Кішка піддається додатковому стресу і може відмовитися годувати кошенят.
Виникають неминучі проблеми з годуванням малюків: кішці потрібен спеціальний бандаж, або доведеться знімати з неї попону кожні 3-4 години, щоб кошенята могли поїсти.
Препарати, які призначають кішці після стерилізації, потрапляють у молоко і можуть нашкодити кошенятам.
Планово стерилізувати кішку після пологів потрібно не раніше, ніж вона закінчить годувати. Зазвичай кошенят відлучають від материнського молока у віці 2,5-3 місяців. Якщо є можливість, малюків потрібно розлучити з матір'ю. В іншому випадку на кішку надягають попону, яка перекриває доступ до сосків. Протягом 3-5 днів лактація припиниться. Однак не поспішайте везти улюбленицю на стерилізацію. Зазвичай операцію проводять через 2 тижні після припинення лактації, але остаточне рішення щодо термінів має приймати тільки лікар.

Якщо кішка з якихось причин після пологів залишилася без кошенят, то стерилізацію можна провести раніше, ніж через 3 місяці, але витримати двотижневий термін після пологів все ж доведеться. За цей період матка прийде в довагітний стан і перестане скорочуватися, а сама кішка зміцніє і зможе перенести наркоз без негативних наслідків для здоров'я.

Важливо: під час тічки стерилізувати кішку не рекомендується. У цей період організм кішки активно готується до вагітності, гормональний фон змінюється, як і робота репродуктивної системи. Оперативне втручання під час тічки загрожує ускладненнями, найчастіше - кровотечами. Однак стерилізація методом лапароскопії знижує ризики.